W Galerii ASP odbył się wernisaż wystawy "Q&A"

W czwartek, 24 stycznia 2019 r. w Galerii ASP odbył się wernisaż wystawy "Question and Answer" (pol. pytanie i odpowiedź). Na ekspozycji prezentowane są prace autorstwa dwójki artystów: polskiej malarski Edyty Sobieraj i norweskiego fotografa Tronda Johana Andersen. Tytuł wystawy Question and Answer oddaje ideę twórczej współpracy, którą artyści nawiązali w styczniu 2017 roku. Nie znając się osobiście, mieszkając w różnych państwach postanowili przyglądać się w swoich realizacjach, stworzyć dialog czysto wizualny, w którym rozmowa toczy się między dziełami sztuki, zastępując całkowicie wymianę werbalną między twórcami.

 

Przez rok Edyta i Trond prowadzili wizualną korespondencję wysyłając sobie nawzajem reprodukcje swoich prac nie komentując je słownie. Co miesiąc jeden z artystów tworzył wizualne zapytanie i wysyłał je drugiemu, dając 30 dni na odpowiedź. Tak w przeciągu 12 miesięcy powstało 24 dzieła – obrazy, prace na papierze, kolaże, fotografie. Efekt końcowy w postaci duetów prac urzeka wizualną niedosłownością. Dialogi między parami obrazów są prowadzone na wzór swobodnego kontrapunktu – plastyczne tematy zapytań (Q) wybrzmiewają w odpowiedziach (A) w oparciu o poszukiwania formalne, kompozycyjne, fakturalne i narracyjne. Każde pytanie i każda odpowiedź prezentuje indywidualną ekspresję danego artysty, oddaje sposób spoglądania na rzeczywistość i oryginalność jej obrazowania. Tworząc ze swoją parą spójną wizualną wypowiedź stają się dyptykami, które w połączeniu nie tracą swojej autonomiczności.

 

Wystawę otworzyli: JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisław Tabisz oraz Kurator Galerii ASP Margarita Vladimirowa. Głos zabrali także: Konsul Norwegii w Krakowie - Marian Mikołajski oraz prof. Adami Brincken odpowiadający za aranżacje wystawy.

 

QA_ASP_w_Krakowie_01QA_ASP_w_Krakowie_02QA_ASP_w_Krakowie_03QA_ASP_w_Krakowie_04QA_ASP_w_Krakowie_05QA_ASP_w_Krakowie_06QA_ASP_w_Krakowie_07QA_ASP_w_Krakowie_08QA_ASP_w_Krakowie_09QA_ASP_w_Krakowie_10

 

Edyta Sobieraj i Trond Johan Andersen tak tłumaczą koncepcję projektu:

"Niektórych pomysły nie można pozostawić bez uwagi. Nabierają mocy, domagają się poważnego traktowania i realizacji.

Nasz pomysł polega na spotkaniu artystów w dialogu, w którym komunikacja między dziełami sztuki jest ważniejsza niż konwersacja między ich twórcami. 

Nazwaliśmy projekt Q&A, czyli Question and Answer [pol. pytanie i odpowiedź].

Q&A to współpraca między polską artystką i jej malarstwem a norweskim fotografikiem i jego zdjęciami.

2 stycznia 2017 roku Trond Johan Andersen przesłał z Oslo zdjęcie Edycie Sobieraj do Krakowa. Ona odpowiedziała mu obrazem pod koniec tego samego miesiąca wraz ze zdjęciem kolejnej pracy na luty, która wymagała odpowiedzi od fotografa. Trond Johan odniósł się w lutym do obrazu Edyty i wysłał kolejne zapytanie na marzec. W taki sposób pod koniec 2017 roku powstało 24 prace - 12 obrazów i 12 zdjęć.

Wspólne tworzenie i prezentowanie sztuki jest niezwykle inspirujące i podnoszące na duchu. Projekt pobudził naszą ciekawość, przyniósł wiele twórczych wyzwań, nauczył wytrwałości i pozwolił wspólnie się rozwinąć.

Mamy nadzieję przyczynić się do zaangażowania widza, pobudzenia jego percepcji i uczuć za sprawą naszych obrazów."

 

Edyta Sobieraj urodzona w 1966 roku w Warszawie. W latach 1990-1995 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1995 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jana Szancenbacha.

W 1998 stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Asystentka na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Adama Brinckena.

Edyta prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę, litografię, wykorzystuje technikę kolażu.

 

Trond Johan Andersen (1956) zdobył wykształcenie jako fotograf w Volda University w Norwegii, specjalizując się w fotografii dokumentalnej.

Tworzy projekty dokumentalne, jako freelancer robi zdjęcia dla magazynów i gazet, zajmuje się fotografią artystyczną. Jego prace były prezentowane na indywidualnych wystawach w norweskich galeriach oraz wielu zbiorowych ekspozycjach w Norwegii i za granicą. Opublikował trzy książki, a poza karierą fotograficzną pracuje jako wykładowca i zajmuje się coachingiem. 

Głównym celem jego twórczości jest wywołanie u widza wewnętrznego przeżycia, zachęcanie go do refleksji i przemyśleń na temat tego, co zobaczą i czego doświadczą poprzez jego zdjęcia. Trond Johan dąży do tego, by jego prace niosły ze sobą wartości i tworzyły narrację.

W 2004 roku na skutek nowotworu mózgu artysta prawie zupełnie stracił wzrok. Przeżył ciężką operacje po której udało się odzyskać 50% widzenia w prawym oku, lewe pozostało ślepe.

Trond Johan jest wdzięczny za możliwość uprawiania fotografii oraz wszystkie wyzwania i doświadczenia, które życie oferuje mu na co dzień.

 

Ten premierowy polsko-norweski projekt nazwany w skrócie "Q&A" rozpoczyna nowy sezon wystawienniczy w Galerii ASP w 2019 roku. Wystawa będzie czynna do 3 marca 2019 r. od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-17.00.

 

QA_ASP_w_Krakowie_11QA_ASP_w_Krakowie_12QA_ASP_w_Krakowie_13QA_ASP_w_Krakowie_14

pikto qaWpisany przez Monika Żarnowska 25.01.2019r. Ostatnia zmiana 25.01.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć