W ramach "Roku Kobiet z ASP" zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Janin

Zapraszamy na spotkanie z Zuzanną Janin, które odbędzie się we wtorek, 26 lutego 2019 r., o godz. 19.00, w Auli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (pl. Matejki 13). Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Wydarzenie organizowane jest w ramach "Roku Kobiet z ASP" i otwiera cykl "100 artystek na 100". Organizatorki planują co miesiąc zapraszać jedną artystkę, aby ta opowiedziała o swojej twórczości.

 

janin plakat

 

Więcej na

fb

 

Zuzanna Janin – (ur. 1961) artystka sztuk wizualnych, zajmuje się rzeźbą, instalacją, filmem, wideo, fotografią, akcjami i działaniami performatywnymi. Należy do grona najważniejszych przedstawicielek sztuki polskiej po 1989 roku. Brała udział m.in. w Biennale w Istambule (1992), Biennale w Sydney (1993) Sonsbeek’93 (1993), Biennale w Liverpool (1998), FOKUS Łódź Biennale (2010), a także w 54 Biennale Sztuki w Wenecji w prezentacji Rumunii (2011), Alternativa 6, Gdańsk (2016), Open City Lublin (2017). Córka Marii Anto, znanej w Polsce i na świecie wybitnej malarki surrealistki. Wnuczka Józefiny Egiersdorff, jednej z pierwszych studentek filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Prawnuczka Natalii Rosińskiej, założycielki szkoły polskiej dla kobiet w Warszawie w 1900 roku. Wcieliła się w nią w filmie Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Siłaczki”. Inicjatorka niezależnego miejsca sztuki lokal 30 w Warszawie, prowadzonego przez Agnieszkę Rayzacher i jej współpracowników. Twórczyni stowarzyszenia Surwiwalki, niosącego wsparcie kobietom, które przetrwały przemoc domową. Prezeska fundacji Miejsce Sztuki, pomysłodawczyni nagrody artystycznej imienia Marii Anto i Elsy Freytag.

Jej sztuka w bezkompromisowy sposób dotyka najbardziej osobistych przeżyć. Jak mówi sama Janin, są to tematy graniczne, a sednem jej metody jest „pokazywać rzeczy niepokazane, uczucia nieopisane”. Siłą napędową jest dla artystki jej cierpienie, które w sztuce przetwarza na zyski. Jednocześnie stawia pytania o miejsce kobiet w świecie – wymazywanych z historii, niereprezentowanych w instytucjach, o wciąż mało obecną kobiecą perspektywę w szeroko rozumianej kulturze. Upomina się o przestrzeń dla kobiet w sztuce, która pomieściłaby ich wrażliwość i sposób przeżywania świata, i stanowiłaby jedynie ich jednowymiarowego wizerunku, podyktowanego męskim spojrzeniem. Milczenie nie jest złotem, „milczenie jest złomem” mówi nam artystka.

 

Janin_01Janin_02Janin_03Janin_04Janin_05Janin_06Janin_07Janin_08Janin_09Janin_10Janin_11Janin_12Janin_13Janin_14Janin_15Janin_16Janin_17

 

Na tydzień przed spotkaniem w każdym budynku Akademii pojawi się pudełko, do którego będzie można wrzucać pytania skierowane do artystki. Na wybrane pytania Zuzanna Janin odpowie pod koniec spotkania.

 

Organizatorki

  • Rok Kobiet z ASP

 

Wsparcie finansowe:

  • JM Rektor ASP w Krakowie prof. Stanisław Tabisz
  • Samorząd Doktorantów

pikto janinWpisany przez Monika Żarnowska 20.02.2019r. Ostatnia zmiana 20.02.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć