Konferencja OBLZA: absolwenci coraz lepiej radzą sobie na rynku pracy

 Absolwenci uczelni artystycznych w zdecydowanej wiekszości prowadzą działalność artystyczną, która jest stałym źródłem dochodów, lub wiąże się pośrednio lub bezpośrednio z ich pracą zarobkową - wynika z raportu Ogólnopolskiego Badania Losów Zawodowych Absolwentów Uczelni Artystycznych (OBLZA), który został podsumowany na konferencji jaka odbyła się 5 marca na Akademii Sztuk Pieknych im. Jana Matejki w Krakowie. 

 

Z raportu wynika, że obecnie w najlepszej sytuacji na rynku pracy, są najstarsi z badanych, czyli absolwenci z 2013 roku z których największy procent pracuje w formie pracowniczych form zatrudnienia (najczęsciej umowa o pracę). W badaniu wskazano też, że absolwenci – znowu - szczególnie z 2013 I 2015 roku są najbardziej przedsiębiorczy. 24 I 22 proc. Z nich prowadzi własną działalność gospodarczą, która jest dla nich głównym źródłem zatrudnienia. Nieco mniejszy procent najmłodszych absolwentów decyduje się na taki ruch, ale wynika to po prostu ze stosunkowo niewielkiego jeszcze doświadczenia. Badanie pokazuje, że wraz z upływem lat I nabywaniem doświadczenia rośnie liczba absolwentów, którzy prowadzą własne firmy lub pracują na umowę o pracę. 

 

OBLZA

Zbadano też wysokość zarobków absolwentów. Zdecydowana większość zarabia ok. 4 tys. Zł brutto, czyli poniżej średniej krajowej. Jednak widać tendencję, że im starsi absolwenci, tym ich zarobki są większe. Spada też liczba osób, które zarabiają najmniej czyli poniżej 2 tys. Zł brutto. 

 

Cenne są również uwagi absolwentów na temat zmian w ofercie uczelni, które wpłynęłyby na lepszą sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Absolwenci uczelni plastycznych najczęściej postulowali:

 

  • wprowadzenie zajęć z  przedmiotów związanych z obsługą odpowiednich programów komputerowych;  

zajęć z zakresu zarzadzania, marketingu, rynku sztuki i prowadzenia własnej działalności artystycznej;  

  • zajęć z zakresu psychologii; 
  • Proponowano również wprowadzenie zmian w sposobach nauczania (warsztaty, projekty, staże i praktyki).  
  • Sugerowano też poprawę jakości pracy dydaktycznej kadry. 

 

W grudniu 2018 roku zakończony został trzyletni projekt Ogólnopolskiego Badania Losów Zawodowych Absolwentów Uczelni Artystycznych. Zebrano informacje na temat sytuacji  zawodowej i artystycznej łącznie 5663 osób: 1104 absolwentów 15 uczelni w roku 2016, 2898 absolwentów w roku 2017, oraz 1661 absolwentów w roku 2018. 

 

W przeciągu trzech lat trwania projektu powstały 3 raporty ogólne z badań ilościowych, przedstawiające wyniki zbiorcze z uwzględnieniem trzech typów uczelni: muzycznych, plastycznych i teatralno-filmowych oraz 44 raporty szczegółowe (cząstkowe) dla każdej uczelni, przekazywane Rektorom jako poufne na przełomie marca i kwietnia roku następnego po przeprowadzonym badaniu i zakończeniu pracy redakcyjnej i edytorskiej. 

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie sfinansowała udział projektu OBLZA w konkursie LUMEN 2017 na promocję najlepszych praktyk w zakresie zarządzania szkołami wyższymi przygotowując film konkursowy. Projekt OBLZA otrzymał pierwszą nagrodę specjalną. Informacje o nagrodzie i projekcie ukazały się na stronie  konferencji oraz w „Rzeczpospolitej”. 

Tutaj pełny raport z badania.

 

OBLZA

 Wpisany przez Stanisław Stanuch 07.03.2019r. Ostatnia zmiana 07.03.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć