Zbiory Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wzbogaciły się o niezwykłe dokumenty

 


W poniedziałek 1 kwietnia 2019 odbyło się przekazanie dokumentów dotyczących pierwszej studentki naszej akademii Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej do Zbiorów Archiwum ASP. 

 

Kierowniczka archiwum dr Joanna Grabowska i Iwona Demko

Na zdjęciu dr. Joanna Grabowska, kierowniczka Archiwum ASP w Krakowie i dr Iwona Demko.

 

W skład dokumentów wchodzą zeszyty odręcznie zapisane przez Baltarowicz-Dzielińską, w których spisała swoją autobiografię, a także maszynopisy, zdjęcia, gazety z artykułami, metryka urodzenia, świadectwo dojrzałości czy legitymacja z Bratniaka.

 

dokumenty_zofia_baltrowicz-dzielinska_00dokumenty_zofia_baltrowicz-dzielinska_01dokumenty_zofia_baltrowicz-dzielinska_02dokumenty_zofia_baltrowicz-dzielinska_03dokumenty_zofia_baltrowicz-dzielinska_04

 

Na ślad pierwszej studentki trafiła w swoich poszukiwaniach Iwona Demko, która przyczyniła się do pozyskania wspomnianych dokumentów. W większości dokumenty zostały podarowane przez Barbarę Sośnicką. Część z nich pochodzi z Pracowni Dokumentacji Plastyki Współczesnej Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

 

Iwona Demko jest również autorką publikacji będącej projektem artystycznym pt. „Zofia Baltarowicz-Dzielińska. Pierwsza studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” wydanej przez Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

 

dokumenty zofia_baltrowicz-dzielinska_00

 

Książka powstała w oparciu o odnalezione dokumenty. Jest historią opowiadającą o życiu pierwszej studentki. W książce jest również życiorys autorki książki oraz rozdział pt. „Twój życiorys” z pustymi kartkami. Ma to stanowić zachętę dla innych kobiet do pisania własnych życiorysów.

 

Na profilu Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie na Facebooku https://www.facebook.com/WydzialRzezbyASPKrakow/posts/1369127463228086?__tn__=-R jest lista miejsc gdzie książka jest dostepna.

 

W czasie warsztatów https://www.facebook.com/events/265075477758257/  prowadzonych przez Celinę Strzelecką z Wikimedia Polska w ramach Roku Kobiet z ASP https://www.facebook.com/rokKobietzASP/?modal=admin_todo_tour , Iwona Demko utworzyła również hasło w Wikipedii dotyczące Zofii Baltarowicz-Dzielińskiej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Baltarowicz-Dzieli%C5%84ska  

dokumenty zofia_baltrowicz-dzielinska_00_133Wpisany przez Stanisław Stanuch 05.04.2019r. Ostatnia zmiana 11.04.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć