Wernisaż wystawy "Czarno na Białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych"

Od dzisiaj można zwiedzać w krakowskim Muzeum Narodowym wystawę "Czarno na Białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Wernisaż i uroczyste otwarcie wystawy uświetnili JM Rektor Akademii Sztuk Pieknych prof. Stanisław Tabisz oraz Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. Wystawa będzie czynna w nadchodzacy "długi weekend" i potrwa do 29 września 2019 roku.

fot piotridem Dyrektor MN Andrzej Betlej Rektor St.Tabisz i J. Tutaj

fot. Piotr Idem/ MNK Kraków. Na zdjęciu od lewej: prof. Jan Tutaj, JM Rektor ASP prof. Stanisław Tabisz, Dyrektor MN dr hab. Andrzej Betlej

To przekrojowa, problemowa prezentacja prac artystów związanych z tą uczelnią od momentu jej powstania do dziś.

- rysunek jest podstawą wykształcenia akademickiego i sprawdzianem umiejętności warsztatowych twórcy - pełni zarówno rolę służebną wobec innych dyscyplin artystycznych, ale także stanowi rodzaj samodzielnej wypowiedzi twórczej. – mówi kuratorka wystawy, dr Agnieszka Jankowska-Marzec z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

fot piotridem kuratorka wystawy A.Jankowska-Marzec

fot. Piotr Idem/ MNK Kraków. Na zdjęciu kuratorka wystawy dr Agnieszka Jankowska-Marzec

Na wystawę wybrano blisko 170 rysunków, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych. Wśród zaprezentowanych dzieł można podziwiać prace ponad 40 artystów, m.in.: Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Adolf Szyszko-Bohusza, Xawerego Dunikowskiego, Adama Marczyńskiego, Mariana Koniecznego, Mieczysława Wejmana, Andrzeja Pawłowskiego, Wacława Taranczewskiego, Jonasza Sterna, Janiny Kraupe-Świderskiej, Adama Hoffmana i  Zbyluta Grzywacza.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z otwarcia wystawy, których autorem jest Piotr Idem z Muzeum Narodowego w Krakowie.

fot_piotridem Dyrektor MN Andrzej Betlej Rektor St.Tabisz i J. Tutajfot_piotridem kuratorka wystawy A.Jankowska-Marzecfot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_1fot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_11fot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_17fot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_18fot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_20fot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_5fot_piotridem_czarnonabialym_wernisaz_7

Wystawa będzie czynna od 26 kwietnia do 29 września 2019 roku.

arazancja wystawy_asp_133

Wpisany przez Stanisław Stanuch 26.04.2019r. Ostatnia zmiana 26.04.2019r.