Krakowska wizyta akademicka Wanga Xin – profesora Wydziału Architektury z China Academy of Art w Hangzhou w Chinach

W dniach 26-30 maja 2019 roku Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odwiedził profesor Wang Xin wraz ze współpracownikami.

Wang Xin jest profesorem architektury oraz głównym projektantem i założycielem Biura Zao Yuan Gardening Studio. Na Wydziale Architektury China Academy of Art współpracuje z profesorem Wangiem Shu – laureatem Nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury z 2012 roku.

wizyta prof_wang_xin_06

W ramach wizyty akademickiej w Krakowie profesor Xin wygłosił wykład pt. „A Restart of Gardening as Architecture”. Ponadto, na wystawie w Galerii „R” na Wydziale Rzeźby zaprezentowane zostały wybrane, eksperymentalne projekty zrealizowane pod kierunkiem prof. Wanga Xin w ramach programu badawczego „Arcadia”.

Wernisaż wystawy w dniu 27 maja 2019 roku odbył się z udziałem prorektora ds. studenckich prof. Jana Tutaja oraz władz Wydziału Rzeźby prof. Ewy Janus i dr Marcina Nosko. Kuratorem wystawy „A Restart of Gardening as Architecture” jest dr hab. Bartłomiej Struzik.

30 maja 2019 roku, podczas spotkania roboczego profesora Wanga Xin z rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie prof. Stanisławem Tabiszem omówione zostały perspektywy współpracy naszej Akademii z China Academy of Art w Hangzhou. Spotkanie w gabinecie rektora było również okazją do wspomnień z wizyty władz krakowskiej ASP w Chinach w 2016 roku.

wizyta_prof_wang_xin_01wizyta_prof_wang_xin_02wizyta_prof_wang_xin_03wizyta_prof_wang_xin_04wizyta_prof_wang_xin_05wizyta_prof_wang_xin_06

wizyta prof_wang_xin_03_133

Inicjatorem współpracy z China Academy of Art i koordynatorem wizyty prof. Wanga Xin w Krakowie jest dr hab. Bartłomiej Struzik – kierownik Katedry Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego Wydziału Rzeźby.

Współpraca, przy wsparciu Programu Erasmus+, odbywa się w ramach autorskiego projektu dr hab. Bartłomieja Struzika GLAD-Practice: Global Laboratory for Art and Design Practice.

Wpisany przez Stanisław Stanuch 03.06.2019r. Ostatnia zmiana 03.06.2019r.