Wystawa artystów CAFA: "Daleki Wschód - bliskie spojrzenie"

Do 14 lipca można oglądać w Galerii ASP niewielką, ale bardzo ciekawą wystawę „Daleki Wschód – bliskie spojrzenie”, na której pokazano prace artystów, profesorów  Chińskiej Centralnej Akademii Sztuk Pięknych.

Odwiedzający Galerię ASP mieli okazję poznać trzech chińskich artystów-grafików Liu Liping, Konga Lianga i Yanga Hongwei, którzy przybyli do Krakowa specjalnie na wernisaż wystawy, opowiedzieli o swojej twórczości i współpracy z Polską. Po otwarciu ekspozycji na Auli ASP w Krakowie odbyła się prezentacja Chińskiej Centralnej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie artyści zwiedzili Wystawę Dyplomów i Doroczną Wystawę Prac Studentów.

- Wystawa pedagogów Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie (CAFA) zatytułowana Daleki Wschód – bliskie spojrzenie jest okazją do bezpośredniego zetknięcia się z dziełami współczesnych artystów chińskich, którzy są przekonani o wyjątkowej służbie sztuki dla społeczeństwa oraz mają ambicję otwierania nowych etapów wyższej edukacji artystycznej będącej jednym z elementów procesu bardzo dynamicznego rozwoju nowoczesnych Chin. Pedagodzy i  studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz miłośnicy sztuki w naszym mieście będą mogli obejrzeć dzieła graficzne artystów z Dalekiego Wschodu uprawiających między innymi  litografię, drzeworyt, techniki wklęsłodrukowe oraz grafikę cyfrową. – powiedział prof. Stanisław Tabisz, Rektor Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie.

Przybyli na wernisaż chińscy goście podkreślali, że polskich i chińskich artystów łączą wspólne techniki graficzne i estetyka, ukryta za koncepcjami i językiem sztuki abstrakcyjnej.

Prof. Wang Xuaxiang, Prodziekan Szkoły Sztuk Pięknych i Dyrektor Wydziału Grafiki CAFA, napisał:

- Na przestrzeni lat Chiny wypracowały głębokie zrozumienie sztuki zachodniej, można wręcz powiedzieć, że sztuka Chin jest wysoce zwesternizowana. Osiągnęliśmy jednak poziom, na którym pragnienie odnalezienia czegoś innego, spoza głównego nurtu, staje się coraz silniejsze. Pewne obszary nieco odsunięte od centrum świata artystycznego nie są jeszcze zdominowane przez sztukę współczesną ze względu na umiarkowane tempo przemian. Być może właśnie tam kryje się poszukiwany przez nas skarb, który umożliwi wprowadzenie innowacji w świecie sztuki. Nasze intuicje okazały się być słuszne. W Polsce znalazłem znakomitych grafików, takich jak prof. Krzysztof Tomalski i młodych obiecujących artystów, jak dr Łukasz Butowski. W ich pracach ujrzałem bliskie nam techniki graficzne i estetykę ukryte za koncepcjami i językiem sztuki abstrakcyjnej.

Podczas mojej wizyty w Polsce w 2018 r. z prof. Zhangiem Minjie i prof. Zhou Jirongiem zobaczyłem, w jaki sposób Gdańska Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie łączą w grafice współczesność z tradycją, a wykorzystywane style, techniki, koncepcje, treści i formaty, wszystko to odebrałem jako niezwykle naturalne. Byłem pod ogromnym wrażeniem.

Wystawa „Daleki Wschód – bliskie spojrzenie” powstała dzięki współpracy kuratorów prof. Wanga Huaxinga, Dziekana Wydziały Grafiki CAFA, prof. Krzysztofa Tomalskiego z Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz kuratora Galerii ASP.

Można ją oglądać do 14 lipca w Galerii ASP, ul. Basztowa 18

Fot. Nika Hapchenko

far east_133

Wpisany przez Stanisław Stanuch 25.06.2019r. Ostatnia zmiana 25.06.2019r.