Ukazał się 86 numer "Wiadomości ASP"

Dostępny jest już najnowszy, 86 numer kwartalnika “Wiadomości ASP”, a w nim mnóstwo niezwykle ciekawej i różnorodnej lektury.

 

okladka 86_www

Na okładce fragment obrazu Ewy Juszkiewicz "Autoportret w masce królika",  170 × 135 cm akryl, olej na płótnie 2010, wł. Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

W najnwszym numerze znajdziecie m.in.

 

Piotr Sztompka w tekście “O pojęciu kultury raz jeszcze” zastanawia się nad tak wydawałoby się oczywistym i znanym pojęciem jak “kultura”.

 

- Przedstawię wizję istoty kultury, zanalizuję anatomię kultury i ukażę zależność między kondycją kultury a krystalizacją wspólnot społecznych i tożsamości społecznych rozmaitego rodzaju i różnej skali – pisze w swoim artykule Piotr Sztompka.

 

Olga Dziubak w artykule “Purpurowy deszcz” przedstawia znaczenie fioletu w różnych, niekiedy dramatycznych historiach walki kobiet o równouprawnienie i ruchach feministycznych. Jak sama zaznacza, jej poszukiwanie funkcji i znaczeń fioletu stało się “niemalże obsesyjne”.

 

Moje zainteresowanie fioletem przerodziło się z czas- em w niemalże obsesyjne poszukiwania funkcji i znaczeń. Ile odcieni fioletu, tyle odniesień kulturowych. Odnalezienie banerów sufrażystek było kluczem do zrozumienia tego, jak kolor może służyć społeczeństwu w wizualnej walce komunikatów na ulicach - pisze Dziubak.

 

Anna Batko w tekście “Naga modelka, trzynastu mężczyzn i Zofia Stryjeńska” opowiada epizod z życia artystki, która przebrana za mężczyznę i używając dokumentów swojego brata zdała egzamin i studiowała przez rok na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

 

Iwona Demko, organizatorka spotkań z artystkami w ramach Roku Kobiet z ASP, w wywiadzie “Sztuka jest lustrem”  rozmawia z Zuzanną Janin, m.in. o skomplikowanej sytuacji kobiet artystek w świecie sztuki.

 

Poniżej pełny spis treści 86 numeru “Wiadomości ASP”. Kwartalnik jest do nabycia w salonach Empik w całym kraju.

 

wasp 86_spis_tresci

 

Gorąco zachęcamy do lektury.

okladka 86_www_133Wpisany przez Stanisław Stanuch 15.07.2019r. Ostatnia zmiana 15.07.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć