Zmarł prof. mgr inż. arch. Jerzy Plesner

Zmarł  prof. mgr inż.  arch. Jerzy Plesner  wieloletni pedagog na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie prowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego.
Urodzony 04.03.1929r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studia architektoniczne, a w końcu studia podyplomowe na wydziale architektury w Carnegie - Mellon University w Pittsburgu (USA).

Był współautorem międzynarodowych i krajowych projektów konkursowych architektonicznych i urbanistycznych m. in.:

• osiedle Ugorek w Krakowie (1961–67 r.; w zespole);
  • osiedle Dąbie (1965–72 r.; w zespole);
  • osiedle Wrocławska (1961–72 r.; w zespole);
  • osiedle Słoneczne w Tarnowie;
  • II nagroda w konkursie na centrum Tunisu (w zespole); wy-różnienie w konkursie na centrum Tel Avivu (w zespole).

Współpracował z Zamkiem Książ, gdzie organizował praktyki studenckie, których pokłosiem była inwentaryzacja wnętrz i mebli zaprezentowana w zeszytach naukowych WAW.  Prezentował swoje akwarele na indywidualnych wystawach, w ostatnim okresie inspirując się w szczególności pięknym krajobrazem Wałbrzycha oraz Gór Stołowych.

Będąc niesłychanie zaangażowanym w kształcenie pedagogiem, a jednocześnie życzliwym i pogodnym człowiekiem cieszył się szacunkiem i sympatią studentów i współpracowników.

Zmarł 29.08.2019r.
swieczka-133

Wpisany przez Stanisław Stanuch 30.08.2019r. Ostatnia zmiana 31.08.2019r.