Jego Magnificencja Rektor prof. Stanisław Tabisz: Teraz patrzymy w przyszłość, doceniając i rozumiejąc przeszłość

- Naszą niezaprzeczalną siła jest  róznorodnośc kształcenia, poczucie wolności otwartość na wszelkie współczesne zjawiska ale również świadomość dokonań naszych poprzedników - powiedział podczas uroczystej Inauguracji 202. Roku Akademickiego, Jego Magnificencja Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, profesor Stanisław Tabisz.

 

inauguracja 03

 

3 października w Auli naszej uczelni, odbyła się uroczysta Inauguracja 202. Roku Akademickiego. Podczas tradycyjnej mowy, JM Rektor ASP Prof. Stanisław Tabisz nawiązując do tradycji Akademii, podkreślił, że musimy patrzeć w przyszłość. 

 

- W perspektywie 3 tysiąclecia. nasza uczelnia nieprzerwanie pełni swoja misję. W dniu dzisiejszym zaczyna się nowy etap edukacyjny.  Teraz patrzymy w przyszłość, doceniając i rozumiejąc przeszłość. To nasi wielcy poprzednicy zbudowali renomę i prestiż krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a my w innym czasie i w innych okolicznościach, powinniśmy temu dziedzictwu sprostać, dając twórcze świadectwo współczesności - powiedział JM Rektor.

 

Prof. Tabisz nawiązał do zmian organizacyjnych i prawnych w jakich rozpoczyna się nowy rok akademicki, podkreślając, że nie zmienią one priorytetów, jakimi kieruje si Akademia w pracy edukacyjnej, naukowej i artystycznej.  Głównym i niezmiennym priorytetem dla Akademii jest i będzie praca u podstaw i "szlifowanie młodych talentów". JM Rektor zwrócił się również do studentów i zaapelował, by nie przejmowali się ogromem pracy, który ich będzie czekał, bo nagrodą są owoce tej pracy, które później będą konsumowali przez całe życie.


- Nie należy się przejmować drodzy studenci, perspektywą kilkuletniego wysiłku.  Jak mawiał mądry Arystoteles, nauczyciel Aleksandra Wielkiego: "edukacja ma swoje gorzkie korzenie, ale jej owoce są słodkie." - zaznaczył Rektor.


Na koniec Profesor Tabisz nawiązał do wątku osobistego. Zaznaczył, że ten rok akademicki, jest ostatnim gdy pełni funkcję Rektora. Podkreślił, że popełnił błędy, ale też, że ma też satysfakcję, że udało się wiele spraw doporwadzić do końca

 

- W tym inauguracyjnym przemówieniu, muszę jakoś zaakcentować, że jest ono ostatnim. Moja praca rektorska kończy się, jeszcze nie teraz, ale z finałem otwieranego właśnie roku akademickiego. Kolejny rok akademicki otworzy mój następca. Nie ukrywam, że czas ten, który poświęciłem i jeszcze poświęcę Akademii wymagał ogromnego wysiłku. Nie ustrzegłem się błędów, ale mam też satysfakcję, z wielu do końca doprowadzonych spraw i korzystnych przedsięwzięć dla całej Akademii. 


Przemawiając do nowych studentów Akademii, Rektor Tabisz przypomniał, że kiedyś dla niego Akademia wydawała się czymś niemożliwym, a później stała się pasją i sensem.


- Akademia, kiedyś przed laty, była dla mnie niemożliwym wręcz celem do osiągnięcia.  Później to "prawie niemożliwe" stało się pasją i sensem mojego życia. W tej sytuacji chociażby nawet najbardziej wyniszczająca praca ma sens, daje satysfakcję i ma pożyteczny społeczny wymiar.

 

Na koniec JM Rektor Prof. Stanisław Tabisz podziękował wszystkim współpracownikom, pedagogom i studentom.


- Dziękuje bardzo serdecznie wszystkim moim współpracownikom, pedagogom oraz studentom Akademii , że miałem zaszczyt z Wami współpracować i tworzyć współczesną historię krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Poniżej wideo z mową JM Rektora Prof. Stanisława Tabisza. Koniecznie obejrzyj.

 

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

 

inauguracja-2019-2020-rektor-133

 Wpisany przez Stanisław Stanuch 03.10.2019r. Ostatnia zmiana 04.10.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć