Czym jest rysunek? Zastanawia się dr Agnieszka Jankowska-Marzec

"Nulla dies sine linea" 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych to tytuł inauguracyjnego wykładu dr Agnieszki Jankowskiej-Marzec, który wygłosiła podczas uroczystej inauguracji 202. roku akademickiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

 

inauguracja jankowska-marzec

 

Już na wstępie dr Jankowska-Marzec tłumaczy skąd taki tytuł i zdradza nam co będzie tematem jej wykładu.
- "Ani jeden dzień bez kreski", domniemane słowa Pliniuszaa Starszego - wydają mi się stosownym wprowadzeniem do moich rozważań o rysunku. Po pierwsze bo stanowić będą zachętę dla studentów pierwszego roku, by ani na chwilę nie rozstawali się ze swoimi szkicownikami. Po drugie przywołują klimat wystawy "Czarno na Białym. 200 lat rysunku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych", której miałam przyjemność być kuratorem.

 

Jankowska-Marzec podczas 20 minutowego wykładu patrzy na rysunek oczami historyków sztuki i artystów. To ciekawa bardzo opowieść o tym czym jest i jak ważny jest rysunek i jak zmieniał się  ciągu ostatnich 200 lat.

 

Zdecydowanie warto posłuchać wykładu

 

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

pikto-inauguracja jankowska-marzecWpisany przez Stanisław Stanuch 04.10.2019r. Ostatnia zmiana 04.10.2019r.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć