W Galerii ASP "Take Your Time Now" intermedialny projekt artystki Darii Rzepieli

Od 9 do 13 października zapraszamy do Galerii ASP, gdzie zaprezentujemy intermedialny projekt artystki Darii Rzepieli TAKE YOUR TIME NOW | Masz czas.

TakeYourTimeNow performance-620

TAKE YOUR TIME NOW to gra pomiędzy znakiem, a znaczeniem. Jej zasady są proste i złożone, ciche i dramatyczne, subtelne i pełne kontrastu jak skrajnie minimalistyczna forma animacji, wokół której Daria Rzepiela buduje w Galerii ASP instalację. W warstwie narracyjnej to, historia relacji, która dosłownie zmienia się w czasie.
Projekt nawiązuje do poezji konkretnej Stanisława Dróżdża i filozoficznych studiów Elizaberh Grosz. Animacja była prezentowana w ramach festiwalu Animator 2018 w Poznaniu i festiwalu Etiuda&Anima w Krakowie. Muzykę specjalnie do animacji skomponowała Barbara Kaszuba, a choreograficzny performance przygotowała Monika Kiwak.
Wystawie towarzyszyć też będą warsztaty w przestrzeni instalacji, które poprowadzi autorka projektu Daria Rzepiela. Każdy będzie mógł zbudować własne konfiguracje modułów czasu i wzajemnych stosunków z przygotowanych do tego narzędzi.

pragotron-620

Na pięć dni przestrzeń galerii zamieni się w instalację, w skład której wejdą animacje, obiekty, wideo-art, performance muzyczny (Barbara Kaszuba) i choreograficzny (Monika Kiwak).
Dzięki uprzejmości BWA Wrocław w wideoarcie Darii pojawi się Wielki Pragotron, wiszący obecnie w recepcji galerii BWA Wrocław Główny.

Prof. Adam Wsiołkowski o projekcie:

Czymże jest CZAS? Jeśli mnie nie pytasz – wiem, lecz kiedy zapytasz – nie wiem” – pisze św. Augustyn w Wyznaniach. Chociaż próbę określenia fenomenu CZASU podejmowały najtęższe w dziejach ludzkości umysły: Platon, Arystoteles, Newton, Kant, Bergson, Heidegger i Einstein – nie istnieje jego jednoznaczna definicja. Projekt ,,TAKE YOUR TIME” młodej krakowskiej artystki Darii Rzepieli to rodzaj gry z odbiorcą, w której autorka przedstawia własną refleksję na temat upływu CZASU. Pojawiające się na czarnym prostokącie ekranu zegara ledowe elementy dwucyfrowych liczb, przedzielonych pulsującym ,,dwukropkiem” pokazują kolejno dwanaście różnych konfiguracji godzin i minut.
Wartości prostych, siedmioelementowych cyfr dobrane są w taki sposób, że składające się z nich liczby tworzą po obu stronach dwukropka układ wynikający z przekształcenia jednej z nich przez zastosowanie symetrii osiowej lub środkowej. Wyzwala to u widza dodatkowe skojarzenia, będące rezultatem wpływu sposobu generowania obrazu na jego percepcję.
Cały proces powtarza się dzięki zapętleniu zapisu w określonym CZASIE, stwarzając widzowi możliwość wielokrotnego kontaktu z prezentowanymi obrazami. Skłania go to do świadomego lub intuicyjnego wyboru któregoś z przedstawianych wariantów wizualizacji upływu CZASU i stawia w iście faustowskiej sytuacji, prowokując do przywołania słów bohatera Goethego: ,,Trwaj, chwilo, jesteś piękna!”.

We współpracy z Teatrem Bagatela przygotowujemy kontynuację projektu w przestrzeni miejskiej. Wszystkie aktualności można śledzić na stronie projektu.

TAKE YOUR_TIME_INVITATION-full-620

09.10.2019 (środa)

WERNISAŻ + muzyczny performance Barbary Kaszuby

11.10.2019 (piątek)

Improwizacja choreograficzna Moniki Kiwak

Warsztaty z Darią Rzepielą

18:30 (zapraszamy też wcześniej)

Wystawa będzie otwarta

09.10.2019–13.10.2019

w godzinach 15:00–20:00

Wpisany przez Stanisław Stanuch 08.10.2019r. Ostatnia zmiana 08.10.2019r.