Kierunek grafika – stacjonarne jednolite studia magisterskie

Opis kierunku


Charakterystyczną cechą naszego Wydziału jest wielotorowość kształcenia. Studenci grafiki mogą w trakcie studiów wybierać między wieloma specjalizacjami – zarówno z dziedziny czystej sztuki, jak i projektowania. W oparciu o tradycje Wydziału Grafiki, wypracowane przez tak znaczących dla sztuki polskiej artystów jak: Konrad Srzednicki, Mieczysław Wejman, Włodzimierz Kunz, Jacek Gaj, Andrzej Pietsch, a także Ludwik Gardowski czy nieugięty orędownik i propagator polskiej grafiki artystycznej prof. Witold Skulicz. Program kształcenia otwarty jest na najnowsze prądy w sztuce i projektowaniu oraz ukierunkowany na indywidualną pracę ze studentem. Ogólnoplastyczne podstawy, na których oparte jest dalsze kształcenie, zapewnia Katedra Rysunku i Malarstwa. Katedra Grafiki Warsztatowej składa się z Pracowni Drzeworytu, Litografii, Miedziorytu, Wklęsłodruku i Serigrafii. Katedra Grafiki Projektowej kształci w pracowniach: Form Reklamowych, Książki i Typografii, Liternictwa oraz Plakatu. Ponadto można specjalizować się w pracowniach: Filmu Animowanego, Fotografii i Obrazowania Cyfrowego. Nasi absolwenci swobodnie posługują się zarówno klasycznym warsztatem graficznym, malarskim i rysunkowym, jak i najnowszymi mediami. Wielostronne wykształcenie plastyczne umożliwia im podejmowanie samodzielnej i profesjonalnej działalności artystycznej. Kształcimy kreatywnych, przygotowanych do wyzwań współczesnej sztuki, niezależnych twórców i projektantów, którzy odnoszą sukcesy w swoich dziedzinach.


Czas trwania studiów - 10 semestrów.


Limit przyjęć - 27 osób. 


Przebieg egzaminu wstępnego:

Etap I - Przegląd i ocena prac kandydatów (punktacja: max 10 pkt, uzyskanie min 5 pkt za I etap warunkuje dopuszczenie kandydata do II etapu)

Etap II - Egzamin praktyczny (punktacja: max 10 pkt, uzyskanie min 5 pkt za II etap warunkuje dopuszczenie kandydata do III etapu)

Etap III - Egzamin teoretyczny (punktacja: max 10 pkt, warunkiem zaliczenia III etapu jest uzyskanie przez kandydata min 5 pkt)

 

Szczegółowy opis i zasady rekrutacji na kierunku określa załącznik nr 5 do uchwały rekrutacyjnej nr 38/2018

 

Rejestracja online: 22 maja – 5 czerwca 2019

Złożenie dokumentów w dziekanacie: 10-12 czerwca 2019 wykaz dokumentów - § 9 ust. 1 uchwały rekrutacyjnej

(maturzyści 2019 dostarczają świadectwa dojrzałości do dnia 8 lipca 2019 roku)

Bardzo prosimy do kompletu dokumentów dołączyć potwierdzenie wpłaty rekrutacyjnej za egzamin wstępny.

 


Egzamin:

Etap I – 17, 18 czerwca 2019

Etap II – 24 czerwca 2019

Etap III – 26  czerwca 2019

 

 

Sekretarz WKR informuje online kandydatów o dokładnej dacie i godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się egzamin (adres i nr sali). Należy systematycznie sprawdzać komunikaty na swoim osobistym koncie na stronie elektronicznej rekrutacji.

 

* termin uzależniony od liczby kandydatów

 

Spis lektur zalecanych dla kandydatów na kierunek grafika

 J. Białostocki, Sztuka cenniejsza niż złoto. Opowieść o sztuce europejskiej naszej ery, wyd. rozszerzone, Warszawa 2001

B. Osińska, Sztuka i czas, t. 1–2, Warszawa 2005 (i późniejsze)

Art. now!, vol. 1, 2, 3, wyd. Taschen 2002 – 2009

Art of the 20th Century, wyd. Taschen, 2005

Vitamin P, P2 – New Perspective in Painting, wyd. Phaidon, 2007, 2011

Vitamin D – New Perspective in Drawing, wyd. Phaidon, 2008

oraz wszelkie publikacje zbieżne z indywidualnymi zainteresowaniami

 

ASP w Krakowie oferuje kandydatom na studia udział w konsultacjach, polegających na omówieniu przyniesionych przez kandydata prac i udzieleniu mu wskazówek metodycznych i warsztatowych ukierunkowujących dalszą pracę – szczegóły dotyczące udziału w konsultacjach oraz ich harmonogram dostępny jest w zakładce „Konsultacje"


Dane teleadresowe:

Dziekanat Wydziału Grafiki

kierunek: grafika

stacjonarne, jednolite studia magisterskie

 

ul. Humberta 3

31-121 Kraków

pokój nr 18

 

mgr Anna Grzesiuła

tel. 12 632 13 31 w. 14

email:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Wpisany przez Grzegorz Midura 10.02.2014r. Ostatnia zmiana 25.03.2019r. przez Stanisław Stanuch.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć