Opis kierunku
Tradycje Wydziału Architektury Wnętrz sięgają połowy XIX wieku. W trakcie kolejnych przekształceń strukturalnych i programowych Wydziału podejmowano i rozwijano zagadnienia projektowania architektury wnętrz, mebli i wystaw. W roku akademickim 2017/2018 uruchomiona została nowa specjalność: Projektowanie Tkaniny i Ubioru dzięki dofinansowaniu NCBiR w ramach programu POWER.
Koncepcja kształcenia na kierunku ma związek z misją Uczelni i ze strategią przyjętą przez Wydział. Opiera się na kształceniu ogólnym dotyczącym historii i teorii dyscypliny, metod projektowych, kształceniu ogólnoplastycznym oraz kształceniu w dziedzinach pokrewnych dla architektury wnętrz. Polega na integracji dyscyplin plastycznych i technicznych tak, by zaistniały postawy twórcze charakteryzujące się świadomym wykorzystaniem wiedzy i umiejętności nabytych z różnych obszarów sztuki i nauki do celowego formułowania i rozwiązywania zadań projektowych. Program nauczania jest uzupełniony praktykami zawodowymi.
Absolwent studiów drugiego stopnia posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania architektury wnętrz, mebli i ekspozycji. Jest przygotowany do twórczej pracy projektowej w obrębie zagadnień odnoszących się do architektury wnętrz, mebli, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym, a także do podjęcia pracy artystyczno – badawczej i popularyzatorskiej mającej na celu upowszechnianie wartości kulturowych w kształtowaniu najbliższego otoczenia człowieka. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów doktoranckich.
Polska Komisja Akredytacyjna wysoko oceniła składowe programu dydaktycznego naszego Wydziału, podkreślając różnorodność i elastyczność profilu nauczania.
Wydział realizuje także koncepcje inspirowania szeroko pojętej twórczości artystycznej będąc inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz „inAW”, różnorodnych poszukiwań twórczych i badań naukowych w kooperacji z innymi uczelniami w kraju i za granicą (m. in. PK WA, UJ, Accademia di Brera w Mediolanie, Hogeschool KASK w Gandawie) organizując wspólne warsztaty, cykliczne wystawy i konferencje. Jest nowoczesnym ośrodkiem dydaktycznym i projektowym oraz miejscem rozwoju wybitnych artystów.
Czas trwania studiów - 4 semestrów
Limit przyjęć - 34 osoby
Przebieg egzaminu wstępnego: przegląd i ocena prac, rozmowa kwalifikacyjna
Szczegółowy opis i zasady rekrutacji na kierunku określa załącznik nr 6B do uchwały rekrutacyjnej - tekst jednolity.
Ważne terminy:
Rejestracja online: 28 maja – 11 czerwca 2018
Złożenie dokumentów w dziekanacie: 12-14 czerwca 2018 - wykaz dokumentów - § 9 ust. 1 uchwały rekrutacyjnej
(maturzyści 2018 dostarczają świadectwa dojrzałości do dnia 6 lipca 2018 roku)
Bardzo prosimy do kompletu dokumentów dołączyć potwierdzenie wpłaty rekrutacyjnej za egzamin wstępny.
Egzamin: w dniu wyznaczonym między 19 a 29 czerwca 2018r.
Sekretarz WKR informuje online kandydatów o dokładnej dacie i godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się egzamin (adres i nr sali). Należy systematycznie sprawdzać komunikaty na swoim osobistym koncie na stronie elektronicznej rekrutacji.
Spis lektur zalecanych dla kandydatów na kierunek architektura wnętrz
J. Pile, Historia wnętrz, Arkady, Warszawa 2004
R. Guidot, Design 1940–1990 wzornictwo i projektowanie, Arkady, Warszawa 1998
ASP w Krakowie oferuje kandydatom na studia udział w konsultacjach, polegających na omówieniu przyniesionych przez kandydata prac i udzieleniu mu wskazówek metodycznych i warsztatowych ukierunkowujących dalszą pracę – szczegóły dotyczące udziału w konsultacjach oraz ich harmonogram dostępny jest w zakładce „Konsultacje”
Dane teleadresowe:
Dziekanat Wydziału Architektury Wnętrz
kierunek: architektura wnętrz
stacjonarne, studia drugiego stopnia
ul. Humberta 3
31-121 Kraków
pokój nr 17
mgr Edyta Domska
tel. 12 632 13 31 w. 12
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć