Kierunek intermedia – stacjonarne studia pierwszego stopnia

Opis kierunku


Kierunek studiów „intermedia”, utworzony w ASP w Krakowie w roku 2007, a od roku akademickiego 2012/2013 realizowany przez nowo powołany Wydział Intermediów, obejmuje studia na poziomie licencjackim (trzy lata zakończone dyplomem) i magisterskim (dwa lata wraz z obroną pracy magisterskiej), z możliwością podjęcia później studiów doktoranckich.

Intermedia to kierunek artystyczny, który (zgodnie z podziałem studiów na sztuki piękne, sztuki projektowe i konserwację dzieł sztuki) należy do dziedziny sztuk pięknych. Są to studia przygotowujące do samodzielnego uprawiania twórczości artystycznej, poszerzania umiejętności i wiedzy oraz rozwijania refleksji nad współczesną sztuką. Podstawy programu kierunku w jego krakowskim wydaniu zostały opracowane samodzielnie, w oparciu o indywidualne doświadczenia i kontakty międzynarodowe członków zespołu założycielskiego.

Studia w kierunku intermedia obejmują tradycję modernistyczną i postmodernistyczną, ze szczególnym uwzględnieniem tendencji artystycznych ostatnich sześćdziesięciu lat oraz młodej tradycji sztuki nowych mediów; wykładnię terminu: intermedia przyjmujemy za użyciem go w kręgu ruchu Fluxus, gdzie ujawnił się w takim znaczeniu w latach sześćdziesiątych XX wieku. Studia te przygotowują do pracy i współpracy z instytucjami kulturalnymi i medialnymi, do samodzielnego lub zespołowego tworzenia i kierowania realizacją projektów łączących zagadnienia komunikacyjne z nowymi technologiami (wideo, telewizja, cybernetyka, projektowanie wirtualnych bodźców, animacja, scenografia wirtualna, media mieszane, film eksperymentalny, statyczny i ruchomy obraz cyfrowy, łączenie obrazu z dźwiękiem, formy synkretyczne, instalacja wielomedialna, sztuka performance).


Czas trwania studiów - 6 semestrów


Limit przyjęć - 16 osób


Przebieg egzaminu wstępnego:

Etap I - Przegląd i ocena prac kandydatów oraz egzamin teoretyczny (punktacja: max 40 pkt, uzyskanie min 25 pkt za I etap warunkuje dopuszczenie kandydata do II etapu)

Etap II - Egzamin praktyczny (punktacja: max 60 pkt, warunkiem zaliczenia II etapu jest uzyskanie przez kandydata min 45 pkt)


Szczegółowy opis i zasady rekrutacji na kierunku określa załącznik nr 9A do uchwały rekrutacyjnej nr 38/2018

 

Ważne terminy:

Rejestracja online: 22 maja – 5 czerwca 2019

Złożenie dokumentów w dziekanacie: 10-12 czerwca 2019 - wykaz dokumentów - § 9 ust. 1 uchwały rekrutacyjnej

wykaz dokumentów - § 9 ust. 1 uchwały rekrutacyjnej(maturzyści 2019 dostarczają świadectwa dojrzałości do dnia 8 lipca 2019 roku)

 

Bardzo prosimy do kompletu dokumentów dołączyć potwierdzenie wpłaty rekrutacyjnej za egzamin wstępny.

 

Egzamin:

Etap I – 17, 18, 19* czerwca 2019

Etap II – 24, 25, 26* czerwca 2019

 

 

Sekretarz WKR informuje online kandydatów o dokładnej dacie i godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się egzamin (adres i nr sali). Należy systematycznie sprawdzać komunikaty na swoim osobistym koncie na stronie elektronicznej rekrutacji.

 

 * termin uzależniony od liczby kandydatów


Spis lektur zalecanych dla kandydatów na kierunek intermedia

D. Higgins, Intermedia i inne eseje, Akademia Ruchu, Warszawa 1985

K. Wilkoszewska, Wariacje na postmodernizm, Księgarnia Akademicka, Kraków 1997

R. Kluszczyński, Film – wideo – multimedia. Sztuka ruchomego obrazu w erze elektronicznej, Instytut Kultury, Warszawa 1999

E. Nurczyńska–Fidelska, W świecie mediów, Rabit, Kraków 2001

B. Reeves, C. Nass, Media i ludzie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2000

Intermedialność w kulturze końca XX wieku, red. A. Gwóźdź, S. Krzemień–Ojak, Trans Humana, Białystok 1998

A. Gwóźdź, Widzieć, myśleć, być. Technologie mediów, Universitas, Kraków 2001

J.O. Green, Nowa era komunikacji, Prószyński i S–ka, Warszawa 1999

F.A. Yates, Sztuka pamięci, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1997

S. Sontag, O fotografii, Karakter, Kraków 2009

M. Ostrowicki, Wirtualne realis. Estetyka w epoce elektroniki, Universitas, Kraków 2006

Yi–Fu Tuan, Przestrzeń i miejsce, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987

Postmodernizm – antologia przekładów, oprac. R. Nycz, Wydawnictwo Baran i Suszczyński, Kraków 1997

 

ASP w Krakowie oferuje kandydatom na studia udział w konsultacjach, polegających na omówieniu przyniesionych przez kandydata prac i udzieleniu mu wskazówek metodycznych i warsztatowych ukierunkowujących dalszą pracę – szczegóły dotyczące udziału w konsultacjach oraz ich harmonogram dostępny jest w zakładce „Konsultacje”


Dane teleadresowe:

Dziekanat Wydziału Intermediów

kierunek: intermedia

stacjonarne, studia pierwszego stopnia

ul. Piłsudskiego 38/3

31-111 Kraków

pokój nr 5 (II piętro)

 

mgr Katarzyna Soja-Blumhoff

tel. 12 422 64 22

email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Wpisany przez Grzegorz Midura 10.02.2014r. Ostatnia zmiana 07.06.2019r. przez Stanisław Stanuch.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć