Kierunek wzornictwo – stacjonarne studia pierwszego stopnia

Opis kierunku


Wydział Form Przemysłowych na krakowskiej ASP jest najstarszym w Polsce wydziałem kształcącym projektantów wzornictwa przemysłowego. Wzornictwo przemysłowe, określane również angielskim słowem design, bywa przede wszystkim kojarzone z projektowaniem ładnych przedmiotów. Jednak w rzeczywistości zadaniem projektanta wzornictwa jest nie tylko zadbanie o stronę estetyczną przedmiotu, ale poszukiwanie najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i materiałowych dopasowanych do potrzeb i wymagań odbiorcy. Krakowskie Formy Przemysłowe od początku swojego istnienia pod wpływem silnych osobowości założycieli Wydziału, a wśród nich w szczególności prof. Andrzeja Pawłowskiego, kładły w swoim programie szczególny nacisk na społeczną misję wzornictwa i odpowiedzialność projektanta za cały „cykl życia” produktu, począwszy od samego sensu jego istnienia poprzez funkcjonowanie na rynku, proces użytkowania, aż po kwestie jego zużycia czy po-wtórnego wykorzystania.

Studia na Wydziale Form Przemysłowych odbywają się w systemie dwustopniowym, stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia pierwszego stopnia przygotowują do zawodu projektanta w zakresie projektowania produktu i komunikacji wizualnej. Kształcenie obejmuje zagadnienia związane z teorią projektowania, wiedzą o człowieku, wiedzą techniczną, technikami wspomagającymi projektowanie. Integralną częścią studiów są zajęcia ze sztuk wizualnych oraz praktyki zawodowe. W pracy dyplomowej studenci demonstrują umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu projektanta wzornictwa, w tym zdolność formułowania założeń, koncypowania oraz prezentacji prac projektowych. Studia drugiego stopnia umożliwiają pogłębiony rozwój kandydata. Przygotowują do prowadzenia samodzielnej praktyki zawodowej, pracy w zespołach interdyscyplinarnych oraz podejmowania prac badawczych i organizacyjnych z zakresu wzornictwa. Kształcenie obejmuje zagadnienia związane z organizacją procesu projektowego z uwzględnieniem problematyki ekonomicznej, technologicznej, ekologicznej i prawnej. Ważną częścią programu są zajęcia ze sztuk wizualnych, historii kultury i filozofii.


Czas trwania studiów - 7 semestrów


Limit przyjęć - 30 osób


Przebieg egzaminu wstępnego:

Zadanie I – egzamin praktyczny

Zadanie II – przegląd teczki

Zadanie III - rozmowa kwalifikacyjna połączona z egzaminem teoretycznym


Szczegółowy opis i zasady rekrutacji na kierunku określa załącznik nr 8A do uchwały rekrutacyjnej nr 38/2018

 

Ważne terminy:

Rejestracja online: 22 maja – 5 czerwca 2019

Złożenie dokumentów w dziekanacie: 10-12 czerwca 2019 - wykaz dokumentów - § 9 ust. 1 uchwały rekrutacyjnej

(maturzyści 2019 dostarczają świadectwa dojrzałości do dnia 8 lipca 2019 roku)

 

Bardzo prosimy do kompletu dokumentów dołączyć potwierdzenie wpłaty rekrutacyjnej za egzamin wstępny.

 

Egzamin: w dniu wyznaczonym między 17 czerwca a 5 lipca 2019r.

 

Sekretarz WKR informuje online kandydatów o dokładnej dacie i godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się egzamin (adres i nr sali). Należy systematycznie sprawdzać komunikaty na swoim osobistym koncie na stronie elektronicznej rekrutacji.


Spis lektur zalecanych dla kandydatów na kierunek wzornictwo

Lakshmi Bhaskaran, Design XX wieku. Główne nurty i style we współczesnym designie, ABE Dom Wydawniczy, Warszawa 2006

Catherine McDermott, Design. Sztuka projektowania XX wieku, Wydawnictwo Prowincja, Lesko 1999

Czesława Frejlich, Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899-1999, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2001

Raymond Guidot, Design 1940-1990. Wzornictwo i projektowanie, Arkady, Warszawa 1998

Irena Huml, Polska sztuka stosowana XX wieku, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1978

Bernd Polster, Claudia Neumann, Markus Schuler, Frederick Leven, Nowoczesne wzornictwo od A do Z, Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2010

Penny Sparke, Design. Historia wzornictwa, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2012

WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie, red. Przemek Dębowski, Jacek Mrowczyk, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2011

Judith Miller, Design XX wieku, Grupa Wydawnicza Foksal 2014

Penny Sparke, Design. Historia Wzornictwa, Arkady 2012

Lakshmi Bhaskaran, Design XX wieku. Główne nurty i style we współczesnym designie, ABE Marketing 2006

Bruno Munari, Dizajn i sztuka, d2d.pl, 2014

Deyan Sudjic, B jak Bauhaus. Alfabet współczesności, Wydawnictwo Karakter 2014

2+3D - ogólnopolski kwartalnik projektowy

 

ASP w Krakowie oferuje kandydatom na studia udział w konsultacjach, polegających na omówieniu przyniesionych przez kandydata prac i udzieleniu mu wskazówek metodycznych i warsztatowych ukierunkowujących dalszą pracę – szczegóły dotyczące udziału w konsultacjach oraz ich harmonogram dostępny jest w zakładce „Konsultacje”

 

Dane teleadresowe:

Dziekanat Wydziału Form Przemysłowych

kierunek: wzornictwo

stacjonarne, studia pierwszego stopnia

ul. Smoleńsk 9

31-108 Kraków

pokój nr 17

 

mgr Edyta Cygan

tel. 12 292 62 77

email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Wpisany przez Grzegorz Midura 10.02.2014r. Ostatnia zmiana 07.06.2019r. przez Stanisław Stanuch.

Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie | pl. Jana Matejki 13, 31-157 Kraków | [+48 12] 299 20 00 | Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć