Zapraszamy na wystawę malarstwa Katarzyny Stryszowskiej–Winiarz pt. „Odsłony natury”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 5 maja, o godzinie 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie (ul. Sienkiewicza 3).
Na wystawie zatytułowanej „Odsłony natury” zaprezentowano cztery cykle malarskie, które powstały w technice olejnej na płótnie.
Pierwszy cykl, noszący tytuł „Ukryty bezmiar”, inspirowany jest podziemnym krajobrazem kopalni soli w Wieliczce. Ukazany w pracach motyw geologicznego pejzażu jest propozycją budowania nowych form organizowania przestrzeni i zwrócenia uwagi na konstrukcję oraz fizjonomię Ziemi w twórczej interpretacji krajobrazu. Zainteresowanie malarki podziemnym krajobrazem oraz poszukiwanie w nim śladów przeszłości wynika nie tylko z jej przywiązania do miejsca i poczucia tożsamości regionalnej, ale także z fascynacji fenomenem natury, ucieleśnionym poprzez zjawiska przyrody.
Drugą odsłoną natury jest cykl prac zatytułowany „Struktury Ziemi”. W wielkoformatowych pracach poruszony został problem relacji żywiołów z nieprzewidywalnością materii. Obrazy te ukazują wyjście poza obszar wcześniejszych poszukiwań – z wnętrza Ziemi w kierunku materii Ziemi i struktur natury. Ostatecznie materia żywiołów stała się głównym źródłem inspiracji i przewodnią ideą w tych pracach.
Cykl malarski „Kraj (obraz) czasu” ukazuje proces twórczy, przypominający odsłanianie kawałków układanki – z każdym nowym elementem wzbogaca się on o nowe detale, aż w końcu staje się kompletnym obrazem. Prezentowany zestaw prac stanowi odniesienie do świata przyrody, do jego form i zachodzących w nim procesów, takich jak wzrost, zmienność, przemijanie, zniszczenie.
Ostatnią odsłoną natury jest cykl „Ślady ochry – drogi lasu”, który stanowi ucieczkę w ciszę lasu, do wnętrza pełnego odcieni zieleni, bujnej przyrody i misterium otaczającej natury. Duży wpływ na powstanie prac tego cyklu miała natura Prowansji, szczególnie w masywie Luberon. Wędrując po małej wiosce Roussillon, szlakiem pobliskiego kanionu ochry, Le Sentier des Ocres, można doświadczyć, jak krajobraz mieni się odcieniami barw – od terakotowych pomarańczy po ciemne róże, ciepłe żółcie i głębokie czerwienie. Różnorodne odcienie dróg leśnych, zestawione z błękitnym niebem oraz jasnozielonymi drzewami rzucającymi fioletowe cienie na rdzawym podłożu, sprawiają, że kanion ochry w Roussillon jest naprawdę wyjątkowym miejscem. Zjawisko, określane mianem geologizmu, dostrzec można w pracach autorki, które powstały pod wpływem wnikliwej obserwacji krajobrazu Prowansji, biosfery o zróżnicowanym obszarze geologicznym i fizjonomii powierzchni Ziemi oraz elementów przyrodniczych, zielonej tkanki lasu zestawionej z nieożywioną materią Ziemi.
Wystawa będzie czynna do 26 maja 2025.