Wydział Architektury Wnętrz
Historia wydziału
Tradycje Wydziału Architektury Wnętrz sięgają połowy ubiegłego wieku. Za jego początek można uznać Wydział Przemysłu Artystycznego istniejący w ramach Instytutu Technicznego, wyodrębnionego z niego w roku 1914 jako Szkoła Sztuki Stosowanej. Wydział Architektury Wnętrz zaistniał z chwilą powstania Państwowej Szkoły Przemysłu Artystycznego w roku 1918 a następnie Instytutu Sztuk Plastycznych w 1937 roku. Jego geneza sięga również działających równolegle w tym czasie w Akademii Sztuk Pięknych: Studium Architektury (1913) oraz Wydziału Architektury (1924). Po II Wojnie Światowej, od roku 1946 Wydział Architektury Wnętrz funkcjonował w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a po przekształceniu w roku 1950 – w Akademii Sztuk Pięknych.
Od początków do współczesności
Historia kierunków projektowych na krakowskiej Akademii sięgają 1905 roku, kiedy prof. Józef Mehoffer wychodzi z propozycją utworzenia Wydziału Architektury, jednak dopiero w roku 1914 w strukturze Akademii powstaje Szkoła Architektury. Nauka na kursie ma trwać trzy lata i odbywać się w dwóch pracowniach. Pierwszej, „Architektury ogólnej” oraz drugiej, „Architektury wnętrza i sztuk pomocniczych” prowadzonej przez Józefa Czajkowskiego. To właśnie on jest autorem pawilonu polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r.
W 1950 roku zostaje powołany do życia Wydziału Architektury Wnętrz na który składa się pięć Katedr: Architektury Wnętrza, Sprzętarstwa, Architektury Okolicznościowej, Form Architektoniczno-Rzeźbiarskich, Plastyki Form Przemysłowych. Jego siedzibą zostaje gmachu Instytutu Technicznego przy ul. Humberta 3, gdzie Wydział mieści się aż do 2023 roku. W połowie lat 50. w Akademii istnieją trzy wydziały: Wydział Malarstwa, Wydział Rzeźby i Wydział Architektury Wnętrz.
Program WAW zakłada kształcenie architektów wnętrz na silnej podbudowie plastycznej. Celem jest rozwijanie kreatywności i niezależności studentów oraz umiejętności spostrzegania problemów projektowych w szerszym kontekście sztuki i nauki.
Dyplomujemy w trzech specjalizacjach: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz, projektowanie wystaw.
Od roku Akademickiego 2023/24 siedziba Wydziału mieści się w świeżo wyremontowanej, zabytkowej kamienicy przy ul. Syrokomli 21, która zapewnia wszelkie warunki i infrastrukturę do realizacji nowoczesnego procesu kształcenia: sale dydaktyki projektowania, malarstwa i rzeźby wraz z odpowiednimi warsztatami, salę komputerową, studio fotograficzne, galerię WAW Strefa, laboratorium modeli i makiet, laboratorium druku 3D z wyposażaniem, plotery tnąco-frezujące, laser tnący, obrabiarki metalu i drewna oraz ogólnodostępne zaplecze kuchenne i przestronny dziedziniec z galerią plenerową.
Misja i cele
Akademia stawia na wysoką jakość kształcenia, którą realizuje w oparciu o uniwersalne wartości artystyczne i społeczne. Korzysta przy tym z najnowszych osiągnięć w zakresie metod i technologii w sztuce, projektowaniu i konserwacji. Zgodnie ze swoją misją krakowska ASP jest uczelnią nowoczesną – miejscem rozwoju wybitnych talentów o liderskich kompetencjach.
Zadaniem Wydziału jest przygotowanie studentów do samodzielnej, twórczej pracy
projektowej, związanej z projektowaniem przestrzeni, zwłaszcza do projektowania
architektury wnętrz, mebli oraz ekspozycji. Program opiera się na rozwijaniu dwóch zasadniczych aspektów osobowości projektanta: emocjonalnego i racjonalnego. Oznacza to budowanie wrażliwości plastycznej i kreatywności oraz profesjonalnej sprawności i wiedzy. Wysoki poziom kształcenia na Wydziale Architektury Wnętrz oraz wszechstronne przygotowanie studentów w dyscyplinach specjalizacyjnych i ogólnoplastycznych sprawiają, że znajdują oni zatrudnienie w kraju i zagranicą jako projektanci w różnych dziedzinach, a także działają jako samodzielni twórcy.
Kontakt
Dziekan
prof. dr hab. Marek Błażucki
Prodziekan
dr hab. Łukasz Sarnat, prof. ASP
Dziekanat
mgr Edyta Domska
Anna Nowak
Adres
ul. Władysława Syrokomli 21
30-102 Kraków