Zaznacz stronę
Grafika przedstawiająca Jana Matejkę w różnych pozach.

Kulturystyka ASP to patronowany przez Rektora projekt edukacyjny Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, zakładający rozwój kreatywności i twórczych działań poprzez ofertę warsztatową i edukacyjno-artystyczną. Oferujemy warsztaty i kursy artystyczne przygotowane na najwyższym poziomie przez dydaktyków ASP. Poprzez edukację oswajamy odbiorców ze złożoną i fascynującą materią sztuki. Wierzymy, że takie działania uczą uważności i refleksji, poszerzają horyzonty, wspierają wszechstronny rozwój, a jednocześnie dają ogromną radość i spełnienie.

Inicjatywa powstała w 2021 roku. Już w 2022 roku zdobyła wyróżnienie jury w plebiscycie Słoneczniki jako najbardziej rozwojowa krakowska inicjatywa dla dzieci. W 2023 roku nasze działania swoim honorowym patronatem objął UNICEF.

Prace przygotowane przez uczestników i uczestniczki warsztatów pokazujemy szerszej publiczności. Naszą ambicją jest nauczyć dzieci i młodzież nie tylko technicznych umiejętności, ale także myślenia o praktyce wystawienniczej oraz szacunku do niej. Dlatego nie chowamy rezultatów naszych działań do przysłowiowej szuflady, lecz eksponujemy je w ramach profesjonalnie przygotowanych wystaw w galerii.

 

HISTORIA KULTURYSTYKI

Kulturystyka powstała na początku 2021 roku i od tego czasu ciągle się rozwija. Rozpoczęliśmy od pojedynczych warsztatów tematycznych oraz plenerów. Konsekwentnie przez kolejne lata organizujemy z ramienia Kulturystyki liczne wydarzenia: warsztaty, plenery, spotkania, wykłady, oprowadzania.

DOŁĄCZ DO KULTURYSTYKI ASP i ROZCIĄGNIJ SIĘ Z JANEM!

https://www.youtube.com/watch?v=hepuTEBVImc

www: https://galeria.asp.krakow.pl/Kulturystyka-ASP

Facebook/KulturystykaASP

Instagram/kulturystykaasp

adres: Plac Jana Matejki 13

e-mail: kulturystyka@asp.krakow.pl

Projekty

W ramach Kulturystyki odbyły się m.in. cykl Natura w sztuce we współpracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, warsztaty dla dzieci PRZEhistoria sztuki  w Galerii ASP w Galerii Bronowice. Od marca 2022 roku zespół Kulturystyki ASP przeprowadził kilkumiesięczne warsztaty SŁOWO-OBRAZ, podczas których dzieci uchodźcze z Ukrainy stworzyły polski słownik obrazkowy w formie gry memory. W wakacje 2022 roku przeprowadziliśmy intensywne, integracyjne warsztaty polsko-ukraińskie MŁODZI W POLSCE, poświęcone dziedzictwu Młodej Polski, zwieńczone wystawą (warsztaty powstały w ramach projektu „Odnalezione. Piękno w czasie i przestrzeni”). 

Obecnie flagowymi projektami realizowanymi przez Kulturystykę ASP są roczne kursy dla dzieci i młodzieży MŁODA AKADEMIA oraz ich intensywna odsłona w ferie i wakacje, cykl warsztatów ELEMENTARZ MŁODEGO ARTYSTY w wersji podstawowej i pogłębionej, poświęconej Janowi Matejce, oraz gra terenowa W LABIRYNCIE AKADEMII. W 2023 zapoczątkowaliśmy tradycję DOMÓWEK U BOZNAŃSKIEJ, czyli obchodów urodzin artystki, organizowanych w historycznej pracowni Olgi Boznańskiej we współpracy z Galerią ASP, Biurem Karier ASP i Wydziałem Malarstwa ASP. Pomysłodawczynią i autorką tych projektów jest dr Izabela Biela, odpowiedzialna za całościowy program i merytoryczne opracowanie oferty edukacyjnej Kulturystyki ASP.

Warsztaty w ramach Kulturystyki realizowane są we współpracy ze studentkami i studentami Edukacji Artystycznej Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, a spiritus movens tej współpracy jest dr Izabela Biela, asystentka w Pracowni Progresywnej Dydaktyki na tym kierunku. Kooperacja doświadczonych dydaktyków z otwartymi na nowe doświadczenia studentkami i studentami leży u podstaw naszego myślenia o projekcie. Wyrasta on z pasji do kształcenia przez sztukę i szerzenia jej wartości w życiu każdego człowieka. Kulturystyka stanowi dla nas nie tylko „zwykły” projekt warsztatowy, ale szerszą ideę, w której zakładamy wzajemną naukę, szerzenie postaw w duchu artystycznego humanizmu i szacunku – do siebie nawzajem, tradycji i sztuki, pozostając jednocześnie w pełni otwartymi na wyzwania nowoczesności.