Zaznacz stronę

Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, w której osoby z ogromnym doświadczeniem i sporym dorobkiem, spotykają się z tymi, które dopiero zaczynają swoją filmową przygodę. To miejsce, gdzie publiczność może bezpośrednio zetknąć się z artystkami i artystami oraz bohaterkami i bohaterami filmowych opowieści. To nie tylko festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim święto kochających kino w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Weź udział w najbardziej insiderskim wydarzeniu roku i celebruj z nami jubileuszową edycję festiwalu! W Krakowie serce dokumentu i krótkiego metrażu bije najmocniej!

W programie jubileuszowej edycji znalazło się prawie 200 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbędzie się w kinach (od 25 maja do 1 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 30 maja do 15 czerwca)! Filmy będą prezentowane w 4 konkursach: 3 międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.

65. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy dokument “Bałtyk” – słodko-gorzka opowieść Igi Lis, która zabiera nas do Łeby, w samo serce nadmorskiego świata. Z czym kojarzy się Wam polskie morze? Ze złocistym piaskiem, słoną wodą, tłumami turystów i kolorowymi kramami? A może z niepowtarzalnymi smakami i zapachami, które można poczuć tylko tam? Właśnie takim miejscem jest wędzarnia u Mieci – lokalna legenda, gdzie ryby smakują jak nigdzie indziej. To tu rozgrywa się historia, która mówi więcej niż niejeden wakacyjny album. Światowa premiera filmu z udziałem reżyserki i zaproszonych gości odbędzie się podczas uroczystej inauguracji festiwalu 25 maja o godz. 18:00 w kinie Kijów.

Poznaliśmy już kilka tytułów z międzynarodowego konkursu dokumentalnego. W tegorocznej sekcji pojawią się zarówno znane nazwiska jak Radu Ciorniciuc (tym razem wspólnie z partnerką, Liną Vdovîi, zrealizował film “Tata”) czy Luuk Bouwman (“Propagandysta”),jak i obiecujący twórcy oraz twórczynie, którzy dopiero rozwijają swoją karierę. Doskonałym tego przykładem są znakomite, niezwykle uderzające filmy duetu Mihai Dragolea i Radu Mocanu (“Kieł i pazur”) oraz Fermin de la Serna (“Niebiańscy kochankowie”). W tym roku zaproszono do konkursu aż cztery polskie produkcje, wśród których znalazły się nie tylko nowe dokumenty  Tomasza Wolskiego (“Wielki Szef”) i Weroniki Mliczewskiej (“Dziecko z pyłu”), lecz także dwa debiuty – “Silver” Natalii Koniarz oraz “Dokąd umierają malarze” Michała Pietraka. Każdy z tych obrazów znalazł się również w konkursie polskim i będzie konkurował o Złote Lajkoniki m.in. z filmami Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego (“Miasto, które odjechało”) to opowieść o Kurdach zmuszonych do opuszczenia historycznej wioski Hasaneyf w związku z budową tamy), Michała Hytrosia i jego “Pieśnią Wieloryba” – przejmującym portrecie Krzysztofa Globisza (podczas festiwalu odbędzie się specjalny pokaz z udziałem aktora) oraz Anny Konik (“A Song of Humble Beauty”).

Wyjątkowo zapowiada się również tegoroczny międzynarodowy konkurs muzyczny. Na ekranach krakowskich kin pojawią filmy o legendach, buntownikach i muzycznych wizjonerach. Dla fanów kultowego musicalu mamy prawdziwą gratkę – dokument “Rocky Horror: w tym szaleństwie jest metoda” Andrasa Zerra, który prześwietla fenomen “Rocky Horror Picture Show” i jego niegasnącą popularność.

O Złoty Hejnał powalczą również portrety przybliżające nam życiorysy dwóch wyjątkowych artystek: Meredith Monk (“Meredith Monk portret w kawałkach”, reż. Billy Shebar, David Roberts) oraz – wyprzedzającej swoje czasy afroamerykańskiej ikonie muzyki R&B – Jackie Shane (“Inna droga Jackie Shane”, reż. Lucah Rosenberg-Lee, Michael Mabbot). Nie zabraknie też historii o utalentowanych muzykach i poetach piosenki – “Soliści z Kijowa” (reż. Trond Kvig Andreassen) to opowieść o sile muzyki w czasie wojny, a “David Keenan – słowa na płótnie” (reż. Paddy Hayes) ukazuje intymny portret irlandzkiego barda, balansującego między literaturą a muzyką. Swego rodzaju zaskoczeniem może być udział w konkursie “Ai Weiwei i Turandot” (reż. Maxim Derevianko)–dokumentu traktującego o słynnym artyście i aktywiście, który łączy operę, sztukę z politycznym komentarzem.

Ostatnio sporo się mówi o rosnącej popularności artystów i artystek z Irlandii. Od kilku lat prawdziwą furorę robią tamtejsze pisarki, jak chociażby Sally Rooney, a świat muzyki niezmiennie zachwyca się Enyą, Bono czy Sinead O’Connor. Z kolei na płaszczyźnie kinematografii znakomicie radzą sobie tamtejsi aktorzy i aktorki, czego potwierdzeniem są kolejne oscarowe nominacje dla Saoirse Ronan czy Barry’ego Keoghana.  A kim są bohaterowie i bohaterki siedmiu dokumentów zaproszonych do sekcji Fokus na Irlandię? Nie brak wśród nich artystycznych dusz o skomplikowanych, ale i fascynujących życiorysach oraz silnych kobiet, którym udało się przetrwać konserwatywne rządy i kościelną opresję.

W tym roku nagroda Smoka Smoków powędruje do mistrza poetyckiej animacji. Zdobywca Złotej Palmy w Cannes, francuskiego Cezara oraz Srebrnego i Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, po 40 latach powróci do Krakowa. Jean-François Laguionie odbierze statuetkę Smoka Smoków oraz poprowadzi masterclass. Wydarzeniu będzie towarzyszyć retrospektywa jego wyjątkowych, niezwykle malarskich animacji.

Kids&Youth. Kino dla młodych to bezpłatny przegląd filmów dostępnych zarówno  dla młodszych, jak i nieco starszych widzów. Dla tych pierwszych przygotowaliśmy dwa wyjątkowe tytuły (“Mirai”, reż. Mamoru Hosoda oraz “Supa Modo”, reż. Likarion Wainaina), na które zapraszamy rodziców z dziećmi. Dla młodzieży z kolei – w ramach międzynarodowego projektu Docs4Teens – Building Bridges – przygotowaliśmy specjalnie wyselekcjonowane europejskie dokumenty.

W tegorocznej odsłonieDocs+Science kurator sekcji Karol Jałochowski parafrazuje tytuł książki braci Strugackich (“Trudno być bogiem”), by niejako postawić człowieka w centrum. Czy to oznacza, że staliśmy się już tak omnipotentni jak wymyśleni przez nas bogowie? I czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukują twórcy sześciu świetnych dokumentów, które będzie można zobaczyć na festiwalu.

Podczas Pokazów specjalnych publiczność zapozna się z filmami zachwycającymi rozpiętością poruszanych tematów. Wśród nich znajdą się, między innymi, dzieła, które przybliżą sylwetki niezwykłych postaci, czego najbardziej wyrazistym przykładem jest pierwszy pełnometrażowy dokument o legendarnej malarce art déco –  Tamarze Łempickiej. “Prawdziwa historia Tamary Łempickiej: Sztuka przetrwania” (reż. Julie Rubio) portretuje ją nie tylko jako artystkę o niepowtarzalnym stylu, lecz także przedstawia historię imigrantki i biseksualnej kobiety, która przez całe życie walczyła o wolność: twórczą, osobistą i społeczną. Niezwykle ciekawie zapowiada się również film o poszukiwaniu pokrewieństwa z… Johnem Malkovichem. W Być krewnym Johna Malkovicha” (reż. Luka Mavretić) ojciec i syn, poeci, wyruszają w podróż przez rodzinne wspomnienia i legendy, by poznać prawdę o sobie i swojej relacji. Tropiąc domniemane pokrewieństwo z hollywoodzką gwiazdą, mierzą się z przeszłością, która może zmienić ich przyszłość.

Obok wymienionych sekcji nie zabraknie doskonale znanej Panoramy polskiego dokumentu orazprzeglądu Short Matters! Krótkie filmy roku. Po raz trzeci – symbolicznie – połączymy się z ukraińskim festiwalem Docudays UA w ramach Film Bridge: KFF-Docudays UA. 

Po raz kolejny zapraszamy do udziału w KFF TALKS – cyklu inspirujących rozmów i spotkań z wybitnymi postaciami spoza świata filmu. To przestrzeń dialogu na styku filozofii, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych, gdzie poruszane są najważniejsze pytania o kondycję świata, przyszłość cywilizacji i miejsce człowieka we współczesnej rzeczywistości. Fascynujące dyskusje, otwarte umysły, świeże perspektywy – KFF TALKS to intelektualne dopełnienie festiwalowego programu.

Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry  – największa w Polsce platforma spotkań dla branży dokumentalnej i animowanej. Każdego roku w konferencjach, debatach, warsztatach, prezentacjach projektów w różnych fazach procesów produkcyjnych czy w targach filmowych bierze udział ponad 1000 gości z całego świata. W programie znajdzie się m.in. szeroki program Doc Lab Poland, CEDOC Market współorganizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego oraz wydarzenia Animated in Poland.

Skąd się wziął _insider? INSIDER to bilet do najbardziej prywatnego, intymnego, najciekawszego miejsca na świecie – umysłu drugiego człowieka. INSIDER nie jest o całym świecie, INSIDER jest o jednostce w świecie i o świecie jednostki. INSIDER nie jest podróżą dookoła świata, INSIDER jest podróżą do świata innej osoby. INSIDER nie jest przetworzoną masą ludzi, INSIDER jest historią konkretnego człowieka.

Próby ujęcia charakteru, specyfiki festiwalu jednym słowem, pojemnym i wieloznacznym, doprowadziła do stworzenia określenia INSIDER. W tym roku za identyfikację wizualną ponownie odpowiada grafik Przemek Dębowski.

Insiderskie karnety na 65. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach, a także kwalifikuje do nagród BAFTA.

Krakowski Festiwal Filmowy organizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Kraków, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Programu Kreatywna Europa MEDIA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.