Zaznacz stronę

25 maja rusza jubileuszowa 65. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – insider. Jedną z lokalizacji festiwalu będzie Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. W programie festiwalu znajdziecie prawie 200 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbędzie się w kinach (od 25 maja do 1 czerwca) i w Internecie na platformie KFF VOD (od 30 maja do 15 czerwca).

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu, a przy okazji przygotowaliśmy kilka propozycji:

26 maja (poniedziałek), godz. 20:30 Prawdziwa historia Tamary Łempickiej w reżyserii Julie Rubio (2024, 96′) – Aula ASP

Dziś jej malarstwo przeżywa na świecie prawdziwy renesans i pozostaje inspiracją dla twórców z różnych dziedzin. Nie mniej fascynujący od samych obrazów jest życiorys urodzonej w Warszawie artystki. Ta opowieść, złożona z bogatych archiwaliów i współczesnych animacji, rzuca nowe światło na wiele faktów z życia osobistego Tamary Łempickiej. Głosami jej bliskich, a także ekspertów oraz Anjeliki Huston jako narratorki film składa hołd malarce, która niekonwencjonalnym sposobem bycia wyprzedzała swoją epokę i odważnie przekraczała granice stawiane kobietom w sztuce.

27 maja (wtorek), godz. 11:00 – Pasażer Andrzej Munk w reżyserii Michała Bielawskiego (Polska 2025, 84′) – Aula ASP

Zrealizowany w oparciu o unikalne materiały archiwalne dokumentalny portret Andrzeja Munka (urodzonego w Krakowie!), autora niezapomnianych filmów, jak „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście” czy „Pasażerka”. To autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny czołowego twórcy Polskiej Szkoły Filmowej, ilustrowane fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera i uzupełnione o impresyjne inscenizacje. Całość spaja narracja z offu, zbudowana z wywiadów udzielonych przez samego Andrzeja Munka oraz jego współpracowników i przyjaciół, która prowadzi nas przez opowieść o jego życiu i twórczości. Poznajemy człowieka zanurzonego w historię, jego ewolucję artystyczną i towarzyszące temu emocje. Ważnym elementem filmu są odnalezione w polskich i zagranicznych archiwach nieznane wcześniej materiały filmowe z udziałem reżysera.

31 maja (sobota), godz. 14:30 – Dokąd umierają malarze w reżyserii Michała Pietraka (2025, 70′) – Aula ASP

Dla Bolesława Gasińskiego życie i sztuka tworzyły nierozerwalny splot. Taki też był jego własnoręcznie zbudowany dom w Laskach: malowniczy, coraz bardziej „zdziczały”, otwarty dla ludzi i zwierząt. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy w rozmaitych stylach, ale także bogate materiały audio i wideo. To one, wraz ze wspomnieniami bliskich mu osób, stanowią główne tworzywo tego dokumentu. Składają się na impresyjny, wizualnie wyrafinowany portret outsidera, dla którego najtrudniejszym życiowym doświadczeniem stała się konfrontacja z terminalną chorobą ukochanej żony.