Linia, kolor, forma, perspektywa, światło – świadomość tych zagadnień jest niezbędna w twórczości artystycznej. W ich tajniki wprowadzać będziemy najmłodszych adeptów sztuki w ramach 5 kreatywnych spotkań składających się na Elementarz Młodego Artysty. Darmowe warsztaty w ramach Kulturystyki ASP odbywać się będą co 2 tygodnie, a pierwsze z nich już 23 marca.

To już kolejna edycja kreatywnego kursu Kulturystyki ASP dla najmłodszych (dzieci w wieku 7-12 lat), wprowadzająca w podstawowe zagadnienia sztuk wizualnych. Warsztaty prowadzone przez studentki Edukacji Artystycznej będą stanowiły okazję do poznania warsztatu plastycznego i zdobycia podstawowych kompetencji w zakresie sztuki. Nie zabraknie też po prostu dobrej, twórczej zabawy!

Elementarz Młodego Artysty to połączenie – przygotowanej w adekwatnej formie – teorii sztuki oraz twórczych działań plastycznych. Każde spotkanie rozpoczyna się od rozmowy, rysującej kontekst danego zagadnienia. Będziemy oglądać reprodukcje prac znanych artystów, interpretować ich techniki malarskie, uczyć się, jak przejawiają się w słynnych dziełach podstawowe założenia plastyczne.  Chcemy wytłumaczyć fascynujące meandry przedstawianych zagadnień, ale także zaintrygować i pobudzić wyobraźnię do kreatywnego działania, które będzie stanowić dalszą, praktyczną część warsztatu.

Druga część warsztatu to zadania praktyczne. Będziemy rysować, konstruować, szkicować, analizować i przede wszystkim – uczyć się. Naszym celem jest kształtowanie postaw twórczych i umiejętności ich wyrażania oraz rozwój w zakresie działalności plastycznej. Chcemy zwiększyć świadomość twórczych działań najmłodszych, lecz przy tym – co istotne – nie ograniczać ich otwartości i kreatywności.

Bezpłatne warsztaty ELEMENTARZ MŁODEGO ARTYSTY będą odbywały się co dwa tygodnie (całość kursu – 3 miesiące) w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Spotkania podzieliliśmy na sześć tematów. Podczas każdego z nich poznamy kolejne zagadnienie i będziemy się uczyć tego, jak za jego pomocy oddać w pracy artystycznej nasze myśli i emocje.

PROGRAM WARSZTATÓW

23 marca, godz. 11.00–14.00
Temat warsztatów: LINIA

13 kwietnia, godz. 11.00–14.00
Temat warsztatów: KOLOR

27 kwietnia, godz. 11.00–14.00
Temat warsztatów: FORMA

18 maja, godz. 11.00–14.00
Temat warsztatów: PERSPEKTYWA

1 czerwca, godz. 11.00–14.00
Temat warsztatów: ŚWIATŁO

Warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym 7-12 lat.

Elementarz Młodego Artysty poprowadzą studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych  – Julia Krakowiak i Magdalena Rabenda

Spotkania odbędą się w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, pl. Matejki 13 (sala B, na poziomie -1)

FORMULARZ ZAPISÓW

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
Ilość osób w grupie – 12.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.