Dzięki Mecenasowi NOHO Investment, Galeria Rozproszona ogłosiła konkurs na stworzenie projektu muralu, który pojawi się na ogrodzeniu trwającej właśnie rewitalizacji słynnego krakowskiego kompleksu przy ulicy Dolnych Młynów 10.
Celem konkursu jest promocja twórczości młodych artystów – Galeria zaprasza do przesyłania projektów nawiązujących do hasła przewodniego ,,Migawki z życia kulturalnego i społecznego sławnej Cygarfabryki.”
Jednym zdaniem: krakowska Fabryka Cygar kiedyś, dzisiaj i jutro!
Projekty można przesyłać do 6 stycznia 2025 r. na adres: konkurs@galeriarozproszona.pl
Z regulaminem konkursu można się zapoznać na stronie Galerii Rozproszonej.
Zgłoszenia do konkursu mogą być składane przez artystów indywidualnie, jak i zespołowo: zapraszamy wszystkich początkujących artystów, również studentów, doktorantów uczelni artystycznych.
Przewidziana jest nagroda dla zwycięskiego projektu, o wartości 10 tys. złotych.
Mecenasem tej realizacji jest Firma NOHO Investment, która zaprosiła młodą sztukę w swoje przestrzenie, zlokalizowane przy krakowskiej ulicy Dolnych Młynów 10.
Kontekst historyczny dla inspiracji:
Fabryka Cygar i Wyrobów Tytoniowych założona została w 1876 roku przez Austriaków (prawdopodobnie z inicjatywy ówczesnego prezydenta Krakowa – słynnego Józefa Dietla), żeby zaopatrywać w tytoń licznych żołnierzy, przebywających w owych czasach w fortyfikacjach Twierdzy Kraków, a przy okazji żeby wspierać przemysłowy rozwój miasta.
Zakład zatrudniał około 1000 osób, z czego większość stanowiły kobiety, które dzięki tej pracy mogły pozwolić sobie na większą niezależność. To tu odbył się w 1896 roku, pierwszy kobiecy strajk w Galicji i drugi, po włókniarkach z Żyrardowa (1883 r.), bunt kobiet na ziemiach polskich, który przeszedł do feministycznej historii naszego kraju. Jedna z pracownic fabryki, niejaka Mańka ze Zwierzyńca, uwieczniona została nawet w słynnym młodopolskim wodewilu. Królowa przedmieścia napisana przez młodopolskiego poetę Stanisława Krumłowskiego rozkochała w sobie tłumy krakowian, nawet sam guru młodopolskich artystów Stanisław Przybyszewski chadzał na spektakl kilkukrotnie, wzruszając się niezmiernie losami Mańki (pobeczał się, jak to dosadnie określił Boy –Żeleński). Wielki Leon Schiller opracował jej inscenizację, wystawiał ją Teofil Trzciński, grały dziesiątki teatrów i teatrzyków zawodowych i amatorskich. Historia była też wielokrotnie ekranizowana – Eugeniusz Bodo przeniósł ją na ekran filmowy w czterdzieści lat po premierze, również Pola Negri wcieliła się w postać Mani w niemieckiej produkcji. Do postaci “polskiej Carmen” nawiązał współcześnie klub muzyczny ZetPeTe, umieszczając jej podobiznę w swoim logo. Miejsce to, jak i wiele innych lubianych destynacji, działało na terenie kompleksu kulturalnego Tytano – Dolne Młyny. W tym miejscu, przez 5 lat jego funkcjonowania odbyło się ponad 600 kulturalno-społecznych wydarzeń, 35 festiwali i 150 wystaw. Było to lubiane i znaczące miejsce o niepowtarzalnym klimacie na kulturalnej mapie Krakowa.
Słynna „Cygarfabryka” cały czas była areną ważnych społecznych przemian i miała artystyczno-kulturalną historię, która miejmy nadzieję, będzie ciągle pisana… Może polska Carmen nadal będzie inspirować artystów?
Na pewno nie wyprowadzi się szybko z kompleksu przy ul. Dolnych Młynów. Ceniony krakowski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych, Paweł Orłowski, zainspirowany historią o bohaterce „Królowej Przedmieścia”, stworzył jej rzeźbę. Dzieło, w intrygującej, współczesnej formie, stanie na dziedzińcu rewitalizowanego przez firmę NOHO Investment nowoczesnego kompleksu, łącząc przeszłość z teraźniejszością, wyrażając ponadczasową siłę sztuki.
Ta odsłona Galerii Rozproszonej to wyjątkowa okazja do prezentacji swoich pomysłów nawiązujących do bogatej historii tego miejsca.