Za nami kolejna, 16 odsłona Krakowskich Dni Integracji, której ideą jest tworzenie możliwości wspólnego uczestnictwa i kreowania przez osoby pełnosprawne i z niepełnosprawnościami maksymalnej ilości obszarów życia. Mimo, że tegoroczna edycja odbywająca się pod hasłem “Sport jest jeden”, wydaje się odległa od tego, co jest codzienną praktyką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, byliśmy obecni w bogatym programie wydarzeń.

Krakowskie uczelnie podejmowały i podejmują działania na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych studentów i doktorantów ze szczególnymi potrzebami. Uznając także wagę tych wyzwań, dziewięć największych krakowskich uczelni, a także Miastem Kraków, zdecydowało się o podpisaniu Porozumienia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od 2023 roku jesteśmy częścią tej społeczności.

Od 2008 roku organizowane są Krakowskie Dni Integracji, których celem jest promocja dostępności, przeciwdziałanie stygmatyzacji i stereotypom, a także stworzenie przestrzeni służącej wymianie dobrych praktyk. Tradycją już stały się ceremonie wręczenia nagród “Integralia”, przyznawanych osobom niestrudzenie działającym na rzecz dostępności.

W trakcie Konferencji Głównej 16 Krakowskich Dni Integracji, która odbyła się w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, główną nagrodę przyznawaną przez wszystkie podmioty będące członkami Porozumienia, otrzymało krakowskie Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

Jak zawsze przyznano także nagrody uczelniane. Tegoroczną laureatką, decyzją Rektora Akademii, prof. dr. hab. Andrzeja Bednarczyka została Kanclerzyni Monika Wiejaczka. Nagrodę za całokształt działań na rzecz dostępności sztuki, kultury i edukacji wręczyli Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Robert Sowa oraz Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami Anna Duczmalewska.

Przypomnijmy, w 2023 roku, pierwszą osobą wyróżnioną w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, była dr Joanna Krokosz, kierownik Pracowni Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego działającej na Wydziale Form Przemysłowych.