Kraków, 7 lipca 2025 r.
Szanowni Państwo,
Uznawszy wartości wynikające z dostępności za niezbywalne, podjąłem działania zmierzające do wyposażenia budynku Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Smoleńsk 9 w zespół wind i platform. Zamiar umieszczenia jednej z wind w przestrzeni zabytkowej klatki schodowej wywołał protesty pracowników Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydziału Form Przemysłowych oraz członków i członkiń krakowskich organizacji zaangażowanych w zachowanie krakowskiego dziedzictwa architektonicznego, którzy stają w obronie nienaruszalności przestrzeni klatki schodowej, jako naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego i proponują umieszczenie windy w szybie zewnętrznym od strony podwórka.
Troska o dziedzictwo nie uprawnia nas do rezygnacji z refleksji nad tym, dla kogo ma być ono zachowane. Korzystanie z głównego wejścia do budynku, możliwość poruszania się między piętrami i podziwiania piękna modernistycznej klatki schodowej, jest przywilejem wszystkich, niezależnie od potrzeb w zakresie dostępności.
Koniecznym jest działanie w zgodzie z ideą inkluzji społecznej i takie umiejscowienie przeszklonej windy, które pozwoli na pełną integrację z ruchem wewnętrznym budynku oraz na wspólne podziwianie piękna jego architektury. Pozwoli to każdemu użytkownikowi czuć się w pełni częścią akademickiej wspólnoty. Bez spełnienia tego warunku projekt zespołu wind będzie chybiony.
Szanowni Państwo,
nie szukam zwady. Nie mam też w zwyczaju, wobec protestów upierać się przy swoim stanowisku. Przemyślałem sprawę ponownie, ale póki co, pozostaję na swoim stanowisku, ponieważ, jak dotychczas, żaden z alternatywnych projektów nie spełnia zasad inkluzji w wystarczający sposób. Zanim podejmę nieodwracalną decyzję o lokalizacji windy, chcę wsłuchać się w głos osób, dla których realizujemy ten projekt, bo w naszej dyskusji ich stanowisko nie wybrzmiało wystarczająco mocno. Szukam osób, które wesprą mnie w takim zaprojektowaniu windy, aby stała się przykładem dbałości o nasze wspólne, dostępne dla wszystkich, dziedzictwo. Natomiast mojej zgody na istnienie okoliczności sprzyjających wykluczeniu i stygmatyzacji nie ma i nie będzie.
Aby zminimalizować niebezpieczeństwo złej decyzji, poleciłem tak zaplanować realizację projektu zespołu wind, aby pozostawić sobie czas na podjęcie jej nieco później.
/-/ prof. Andrzej Bednarczyk
Rektor