Zapraszamy na wernisaż wystawy prezentującej podejście projektowe i praktykę twórczą innowacyjnego południowokoreańskiego ośrodka edukacji typograficznej PaTI – Paju Typography Institute. Wydarzenie powstaje w ramach cyklu poświęconego eksperymentalnej typografii ex.txt, we współpracy Pracowni Liternictwa i Typografii Wydziału Grafiki ASP w Krakowie oraz PaTI.
Otwarcie: 27.11.2025 (czwartek), godz. 18:00
Galeria Syrokomli 21, Kraków
Wystawa czynna: 27.11–12.12.2025
Kuratorzy: Sung-seo Yoon, dr Paweł Krzywdziak
Identyfikacja wizualna: Magdalena Kupka
Współpraca: dr hab. Aleksandra Toborowicz, prof. ASP, Marta Świder
Paju Typography Institute (PaTI) to alternatywna szkoła projektowa zlokalizowana w Paju, niedaleko Seulu w Korei Południowej. Została założona w 2013 roku przez Ahn Sang-soo, prekursora współczesnej koreańskiej typografii, który eksploruje alfabet Hangul zarówno jako system pisma, jak i autonomiczne medium graficzne.
Prezentacja tego wiodącego ośrodka światowej typografii, zatytułowana „Here, letters grow freely”, otwiera cykl wydarzeń poświęconych eksperymentalnej typografii „ex.txt”, zorganizowany przez Pracownię Liternictwa i Typografii Wydziału Grafiki Krakowskiej ASP. To wyjątkowa okazja, by wniknąć w filozofię nauczania i pracy w PaTI – wystawa prezentuje bowiem dokumentację jednego z podstawowych kreatywnych kursów, w którym uczestniczą studenci – „The Shape of Letters”.
Grafikom towarzyszy zbiór plakatów do wewnętrznych wydarzeń instytutu, w których pełne swobody podejście do litery ujawnia się w wyrafinowanych typograficznych kompozycjach. To wystawa szczególnie cenna dla posiadającej ponaddziewięćdziesięcioletnią tradycję nauczania liternictwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tutaj, w przestrzeni autorskiej ekspresji, myślenie projektowe jest cennym narzędziem wspierającym proces twórczy.
Przenosząc się na chwilę do Paju Book City, gdzie zlokalizowany jest instytut, warto porównać własne doświadczenia z konstrukcją alfabetu łacińskiego i przekonać się, jak wolnym i kreatywnym medium jest litera – niezależnie czy wykreślona ołówkiem jednoelementową antykwą „do światła litery o”, wymalowana czy wygenerowana.
Wydarzenie odbywa się w ramach ex.txt – cyklu wydarzeń o eksperymentalnej typografii.
Pracownia Liternictwa i Typografii, Wydział Grafiki ASP Kraków
Wystawa finansowana ze środków badawczych Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.