Zaznacz stronę

Znany z monumentalnego malarstwa, patron Akademii Sztuk Pięknych pokazany zostanie z mniej znanej strony, która może zachwycić a na pewno zastanowi i zaskoczy wielu, dla których biografia i twórczość Jana Matejki pozostaje wciąż inspirująca.

W budynku głównym Akademii, przy Placu Matejki będzie można obejrzeć przygotowaną prezentację prac Jana Matejki, które chociaż znane historykom i historykom sztuki, pokazywane były niezwykle rzadko.
Szczególnie interesujące może być spotkanie z zaprezentowanym po raz pierwszy, nieznany dotąd publiczności, obraz pt. “Studium całej figury chłopca” namalowany przez młodzieńczego Jana Matejkę w 1856 roku.

Temu niecodziennemu przedsięwzięciu wystawowemu towarzyszyć będzie publikacja “Pod powiekami aniołów”, zawierająca cztery opowieści dopełniające całości obrazu tego wyjątkowego przedsięwzięcia, które skupia się w niewielkiej przestrzeni ekspozycyjnej Muzeum ASP.

Poniżej pokazujemy projekt okładki książki, autorstwa Luizy Berdak

Wszystkich, którzy nie zdołają przybyć do Krakowa na Dni Otwartych Drzwi informujemy, że prezentacja prac trwać będzie do 21 kwietnia.

Wstęp wolny!

Zapraszamy