W samym sercu Krakowa pojawił się nowy, inspirujący akcent artystyczny. Przy ul. Wita Stwosza, na ogrodzeniu inwestycji WITA realizowanej przez Echo Investment i Archicom, można już oglądać pracę Zofii Hyjek wyłonioną w konkursie Galerii Rozproszonej pod hasłem „Powitanie to początek relacji”.
Za wyborem zwycięskiego projektu stała komisja konkursowa, złożona z przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), Fundacji Tytano oraz Echo Investment i Archicom.
Wielkoformatowy komiks Zofii Hyjek zwraca uwagę nie tylko oryginalną formą graficzną, ale też prostym i ważnym przekazem – pokazuje, jak wiele znaczą codzienne gesty: uśmiech, spojrzenie czy podanie ręki. Praca oparta jest na kontrastowych kolorach, a jej ważnym elementem są dłonie pokazujące litery alfabetu migowego. To symbol otwartości i zaproszenie do uważniejszej, bardziej inkluzywnej komunikacji.
– Zależało nam na tym, żeby w tej przestrzeni pojawiło się coś, co nie tylko cieszy oko, ale też ma znaczenie. Zwycięska praca Zofii Hyjek idealnie to łączy. Jest wizualnie mocna, a jednocześnie niesie ważny przekaz o otwartości i budowaniu relacji. Właśnie taką rolę widzimy dla sztuki w mieście – mówi Dawid Wrona, członek zarządu Archicom S.A.
– Projekt poruszył nas swoją prostotą i siłą przekazu. Wierzymy, że przestrzeń miejska to coś więcej niż budynki, to miejsce spotkań, rozmów, wspólnego bycia, ale też emocji i wartości, które łączą ludzi. Praca Zofii pokazuje, że relacje zaczynają się od małych gestów i idealnie wpisuje się w ideę WITA jako przestrzeni tworzonej dla ludzi i z myślą o wspólnocie – dodaje Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.
Praca powstawała przez blisko trzy tygodnie w pracowni artystki i była tworzona etapami, a następnie została przeniesiona i zainstalowana w docelowej lokalizacji. Proces realizacji wymagał nie tylko warsztatowej precyzji, ale i organizacyjnej dyscypliny. Jak podkreśla Zofia Hyjek, to największa realizacja w jej dorobku, która stała się przestrzenią do przekraczania własnych granic twórczych i eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami technicznymi.
– Kiedy dowiedziałam się, że praca ma być na zewnątrz i że jest to konkurs na mural, pomyślałam, że to jest coś, co bardzo mnie interesuje. Choć tradycyjna galeria sztuki, szczególnie dla osób, które ukończyły malarstwo, może być traktowana jako cel w ich twórczości, wiąże się z pewną sztywnością i formalnością. Dla mnie o wiele bardziej naturalne jest działanie w przestrzeni miejskiej, gdzie sztuka się nie wywyższa, lecz raczej współistnieje z ludźmi, którzy mogą czuć się komfortowo, patrząc na nią. Chciałabym, żeby mural budził w odbiorcach sympatię, aby mogli spojrzeć na to dzieło i poczuć, że je rozumieją, że jest to coś logicznego, a dodatkowo niosącego pozytywny przekaz – podsumowuje pracę nad projektem artystka, Zofia Hyjek.
Galeria Rozproszona to projekt, który wykorzystując nieoczywiste lokalizacje przenosi sztukę do przestrzeni miejskiej i umożliwia prezentację prac młodych artystów tam, gdzie na co dzień toczy się życie. Dzięki temu sztuka staje się bardziej dostępna, obecna i osadzona w codziennym kontekście. Za realizację konkursu “Powitanie to początek relacji” odpowiadają partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Fundacja Tytano, Polski Związek Firm Deweloperskich oraz mecenasi – Echo Investment i Archicom. Instalacja artystyczna przy ul. Wita Stwosza została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.
Zofia Paloma Hyjek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała Architekturę Wnętrz, Grafikę oraz Malarstwo, uzyskując dyplom w pracowni prof. Rafała Borcza. W swojej codziennej pracy łączy doświadczenie z różnych dziedzin, realizując się w szerokim spektrum działań artystycznych, od grafiki użytkowej, przez komiksy, plakaty, printy i rysunki, po malarstwo wielkoformatowe. Inspiracje czerpie z osobistych przeżyć, słowiańskiej mitologii, filozofii Carla Gustava Junga, Jamesa Lovelocka oraz Martina Heideggera. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą, były prezentowane m.in. przez Fundację F.A.I.T. i Desę. Regularnie współpracuje z muzykami, tworząc okładki albumów, plakaty i ilustracje.