W głosowaniu Kolegium Elektorów ASP w Krakowie, które odbyło się 18 kwietnia 2024 roku, rektorem na kadencję 2024-2028 został wybrany prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk. Druga kadencja rektorska rozpocznie się 1 września 2024 roku.

Gratulujemy wyboru i życzymy wszystkiego dobrego w kontynuowaniu rektorskiej drogi.

Urodzony w 1960 r w Leśnej. Studia na Wydziale Grafiki a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w dziedzinie malarstwa pod kierunkiem doc. Zbigniewa Grzybowskiego w 1986 roku. Obecnie profesor sztuk plastycznych. Od początku kariery zawodowej związany z macierzystą uczelnią. Współzałożyciel Platformy Badań Artystycznych, członek zespołu redakcyjnego periodyku Zeszyty Malarstwa, członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Literatów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury oraz Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. Autor tekstów poetyckich i esejów o sztuce. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, rysunkiem, a także sztuką książki. Autor ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych w dwudziestu dziewięciu krajach. Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: The Library of Congress, British Library, praskiej Narodni Galerie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Musashino Art University Museum & Library w Tokio, a także zbiorach fundacji oraz osób prywatnych. Laureat licznych nagród. W latach 2002-2005 dziekan Wydziału Malarstwa a od 2020 roku Rektor ASP w Krakowie.

fot. Edyta Dufaj